پشتکار

چگونه بر خویشتن مسلط شویم؟ | درس ۹ داشتن پشتکار

چگونه بر خویشتن مسلط شویم؟ مجموعه ای است به هم پیوسته متشکل از ۱۰ درس،برای دست یابی به تساط بر خویشتن، در درس ۹ پشتکار را تمرین کنید.

وجود شما در این صفحه وب و خواندن این متن  نشان می دهد که شما به برای بهبود زندگی، حرفه و یا صفات شخصی خود نقشه ای در ذهن دارید. شما می خواهید با تسلط بر خویشتن به روئیاهای خود دست پیدا کنید. شما قصد دارید بر سرنوشت و تقدیر خود حاکم شوید. شما می خواهید از منابع موجود بیشترین استفاده را داشته باشید. بودن شما در این صفحه و مطالعه این متن به این دلیل است که می خواهید شخصیتی قوی و محکم داشته باشید.

تصمیم شما، تسلط بر خویشتن

شما می خواهید، موانع و مشکلات پیش روی موفقیت خود را یکی یکی بردارید. با فتح قله های بالای پیروزی بر عیب و ایرادهای خود شخصیت خود غلبه کنید و شخصیت خود را قوی و محکم کنید. شما احتمالاً ۸ مقاله قبلی در رابطه با چگونگی تسلط بر خویشتن را مطالعه و تمرین کرده اید. اگر این کار را نکرده اید، پیشنهاد می کنم، مقاله های قبلی را مطالعه کنید. در پایین این صفحه لینک آن ها وجود دارد.

در ۸ مطلب قبلی گفتیم که می توان بر نفس خود چیره شد. می توان حاکمیت سرنوشت خود را در دست گرفت. موانع و مشکلاتی در مسیر تسلط بر خویشتن وجود دارد که ما از آن ها به اسم، عیب، نقص و ایراد نام بردیم. عیب و ایرادهای مانع تسلط بر نفس و راه کارهای مبارزه با آن ها را همراه با تمرین های عملی بیان کردیم.

در این مطلب در رابطه با پشتکار و چند تمرین عملی برای رسیدن به تسلط بر خویشتن صحبت می کنم.

نداشتن پشتکار مانعی عیله تسلط بر خویشتن

پشتکار 3

پشتکار 

بسیار پیش آمده که فردی از همه موانع رسیدن به موفقیت آگاهی می یابد و راه مقابله با آن را نیز یاد می گیرد، اما به دلیل نداشتن پشتکار کافی از پیشرفت باز می ماند. او در چند قدمی موفقیت تلاش را رها می کند و تسلیم ناملایمات سر راه موفقیت می شود. این افراد دانش و آگاهی کافی برای کار را یاد می گیرند. تا حدودی آن دانش را عملی می کنند. اما  کم کم با سخت شدن مراحل پیشرفت، پا پس می کشند و از تلاش دست بر می دارند. این افراد پشتکار ندارند.

داستان این افراد چون مردانی است که برای یافتن طلا چندین کیلومتر کوه را می کنند، اما در چند قدمی (در ۹۰ سانتی متری) طلا به سنگ سختی می رسند و از کار دست می کشند. در حالی که اگر فقط چند متر دیگر را می کندند، طلا  را می یافتند و پیروز برمی گشتند. اما آن ها به علت نداشتن پشتکار و پایداری در تلاش از موفقیت دور می شوند.

از این صفحه دیدن کنید؛ کتاب صوتی تمرین نیروی حال، اکهارت توله

تمرین پشتکار

اگر شما هم دانش تسلط بر خویشتن را یاد گرفته اید و با موانع و مشکلات پیش رو آشنایی دارید، راه کار های مبارزه با موانع را پیدا کنید و در فعالیت های روزانه خود آن را تمرین کنید.

برای این که بدانید که در کارهای خود پشتکار دارید، به رفتار و کردار خود دقت کنید. در صورتی که مشاهده کردید که پشتکار شما کم است، برای تقویت آن تمرین زیر را انجام دهید.

از کار های کوچک شروع کنید. برای نمونه، اگر تصمیم دارید که مرتب و منظم باشید، وسایل شخصی و لباس کار خود را هر روز که به منزل یا محل کار می رود، مرتب و منظم در یک جای دقیق قرار دهید. این کار را مرتب و همیشه تکرار کنید. برای کارهای خود زمان معین تعین کنید. برنامه خود را طوری تنظیم کنید که زیاد بی کار نمانید. به فعالیت های مفید بپردازید. از کاهلی، سستی و تنبلی  بپرهیزید. با نامرتب بودن و شلختگی مبارزه کنید. سرعت عمل داشته باشید و به موقع تصمیم بگیرید.

یک نمونه ساده، برای داشتن پشتکار؛

اگر دندان پزشک به شما سفارش کرده است که علاوه بر شب ها، صبح ها هم مسواک بزنید، این کار را انجام دهید.

یک نمونه ساده دیگر برای داشتن پشتکار؛

اگر تصمیم به یادگیری زبان انگلیسی در منزل نموده اید، در هر شرایطی این کار را انجام دهید. حتی اگر روز پر کار و پر مشغله داشتید، تلاش آن روز برای زبان آموزی را تعطیل نکنید. اجازه ندهید، شرایط سخت شما را دلسرد و نا امید کند. در تمرین زبان خود همیشه پشتکار داشته باشید. یک ساعت مشخص را برای تمرین زبان آموزی معین کنید. در موقع مقرر هر کار دیگر را رها کنید و به مطالعه زبان بپردازید.

هر هدفی که دارید، برای رسیدن به آن باید پشتکار و مداومت داشته باشید. تلاش بدون پشتکار نتیجه نیک در پی ندارد. زمانی می توانید به فرجام نیک فعالیت های خود دست یابید که پشتکار در کنار همت عالی و تلاش مستمر داشته باشید.  تلاش مستمر است که شما را به اهداف تان می رساند.

یادتان باشد، شما این جا هستید، چون قصد دارید، مهارت تسلط بر خویشتن را بیاموزید و آن را در زندگی خود عملی نمائید.

برای رسیدن به تسلط بر خویشتن افدام های زیر را انجام دهید؛

پشتکار

  • عیب و ایراد های خود را مشخص کنید.
  • راه کار غلبه بر آن عیب و ایراد را پیدا کنید.
  • مشخص کنید، چگونه می خواهید آن عیب را در خود از بین ببرید.
  • راه کار مشخص شده را در فعالیت های روزانه خود عملی کنید.
  • در رفع عیب و ایرادهای خود پشتکار و مداومت داشته باشید.

 پایداری در تلاش برای رفع نواقص خود و تقویت جنبه های مثبت شخصیت شما امری ضروری و انکار ناپذیر است. با مدامت در تلاش برای تسلط بر خویشتن به اعتماد به نفس و عزت نفس خود بیفزائید. اعتماد به نفس بالا و عزتمندی به موفقیت شما منجر می شود.  

تمرین عملی برای داشتن پشتکار

 برای داشتن پشتکار کارتی تهیه کنید.

روی کارت خود این جمله تلقینی مثبت را یادداشت نمائید.

« برای موفق شدن، تلاش سخت به مدت کوتاه کافی نیست، بلکه بر عکس به تلاشی شدید،مستمر و دائمی نیاز دارم».

کارت را در جایی که در طول روز به طور مداوم آن را ببینید، قرار دهید. هر گاه که چشمتان به نوشته روی کارت افتاد، آن را با صدای نسبتاٌ بلند تکرار کنید. تا جمله تاکیدی در ذهن شما ثبت و ضبط شود. با ثبت آن جمله در ذهن نیمه هوشیار خود آن را به صورت عادت در می آورید. پس از چند هفته تمرین و تکرار متوجه می شوید که تسلط شما به میزان زیادی افزایش یافته است.

از این صفحه دیدن نمائید؛ ۲۱ روش عالی برای کسب و کار موفق

هر جمله تاکیدی که فکر می کنید به تمرکز شما بر افزایش پشتکار کمک می کند، روی کارت های کوچک بنویسید. آن را جلو دید خود قرار دهید. با دیدن آن همراه با تکرار جمله، نکته آن را در رفتار و کردار خود عملی کنید. نگران کند بودن پیشرفت خود نباشید. به تدریج با تمرین و پشتکار با تغییرات کوچک در رفتار بیرونی، تغییرات بزرگی در درون شما به وقوع می پیوندد. با تسلط بر رفتار بیرونی، افکار و ویژگی های شخصیتی خود را تقویت می کنید.

پشتکار را همیشه و همه جا برای هر هدفی که قصد رسیدن به آن را دارید، انجام دهید.

نظر، پیشنهاد و انتقادهای سازنده خود را در رابطه با تسلط بر خویشتن و داشتن پشتکار با ما به اشتراک بگذارید. تجربه های عملی خود را با ما در میان بگذارید.

منبع؛ چگونه بر خود مسلط شویم، پرفسور ار- اسپرینگر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *