بیوگرافی مریم میرزا خانی

مریم میرزاخانی نابغه ی ایرانی تبار دنیای ریاضیات و هندسه ، اولین ایرانی و تنها زنی است که توانست بالا ترین جایزه ریاضیت را که مدال فیلدز می باشد ، دریافت کند.

مریم میرزا خانی با اندک عمری که در این دنیا داشت توانست ، افتخارات بسیاری را کسب کند و با اکتشافات و اختراعات بیشمارش نام خود را به لیست نام آوران سرشناس جهان بیفزاید. با دنبال کردن زندگینامه مریم میرزاخانی ، حتماً با خودتان خواهید گفت ، ظرفیت یک انسان مگر تا چه حد می تواند باشد که در اندک سال های عمرش در این دنیا ، سرنوشتی را رقم بزند که تا ابد نامش بر سر زبان ها بیفتد و تمام دنیا تا ابد مدیون زحمات او باشند. هر کدام از ما انسان ها قطعاً تا مراحلی از زندگیمان را به سردرگمی می گذرانیم و با الهام گرفتن از انسان های موفقی که در اطرافمان می شناسیم ، تکانی به خودمان می دهیم و مسیر مشخصی را برای زندگیمان انتخاب می کنیم.

 اما چه خوب است ، تا دیر نشده است دست به کار شویم و سرنوشتی را برای خودمان رقم بزنیم که در آن با خدمت به مردم ، نام نیکویی از خودمان به جای بگذاریم. کتاب صوتی مفتخرانه شما را دعوت می کند تا در ادامه با بیوگرافی مریم میرزا خانی نابغه ی ایرانی تبار دنیای ریاضیات و هندسه همراه او باشید.

موثرترین کتاب صوتی اعتماد به نفس و خودباوری : کتاب صوتی افسانه خودباوری اثر آلبرت آلیس 

بیوگرافی مریم میرزاخانی

تاثیر گذار است و لذت خواهید برد اگر بخوانید : بیوگرافی مژگان روستایی پرورش دهنده کروکودیل در ایران

بیوگرافی مریم میرزا خانی

مریم میرزاخانی نابغه ی ایرانی تبار دنیای ریاضیات و هندسه در ۲۲ اردیبهشت سال ۱۳۵۶ در تهران به دنیا آمد. پدر او احمد میرزا خانی ، رئیس هیئت مدیره سازمان آموزشی نیکوکاری و همچنین مهندس الکترونیک بود. مریم در خانواده ای شش نفره زندگی می کرد و در دوران کودکی اش به نویسندگی علاقه ی زیادی داشت و با خواندن رمان های بسیاری ، رویاهایی را در سر خود برای ورود به دنیای نویسندگی پرورانده بود. تا اینکه برادر بزرگ تر او میل و رغبت به ریاضیات در او به وجود آورد. 

خانواده ی میرزاخانی ، از آن دسته از خانواده هایی نبودند که با تحت فشار قرار دادن فرزندانشان آن ها را از خواسته هایشان دور کنند. آرزوی خانواده ی میرزاخانی این بود که فرزندانشان در عرصه های رضایت بخش ، فعالیت داشته باشند تا به موفقیت برسند.

ایده های موفقیت آمیز را از مطالعه : بیوگرافی ایندرا نویی رئیس هیئت مدیره هندی تبار شرکت معروف و آشنای پپسی دریافت نمایید.

تحصیل مریم میرزاخانی در مدرسه فرزانگان تهران

مدرسه ی فرزانگان تهران جایی بود که مریم  پس از اتمام دوران دبستان ، دوران راهنمایی و دبیرستانش را در آن جا گذراند. این درست زمانی بود که اوضاع کشور پس از جنگ آرام شده بود و محیط های آموزشی اوضاع بهتری پیدا کرده بودند.

رویا بهشتی از اولین دوستان میرم میرزاخانی در ورود به دبیرستان بود. آن ها هر روز خود را در کتابخانه هایی که در نزدیکی مدرسه بود، با خرید کتاب های ناشناخته سرگرم می کردند. سال ۱۳۷۳ بود که مریم  توانست پیاپی مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری ، مدال طلای المپیاد جهانی هنگ کنگ و مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی کانادا را دریافت کند. او اولین دختری بود که توانسته بود با گرفتن نمره ی کامل المپیاد ، مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی را دریافت کند.

در سال ۱۳۷۶ و با برگزاری بیست و دومین دوره ی مسابقات ریاضی دانشجویی اهواز ، اتوبوسی حامل دانشجویان نخبه ریاضی ، که مریم میرزا خانی نیز در جمع آن ها بود ، در راه برگشت به تهران در دره ای سقوط می کند. این حادثه ، جان درخشان ترین استعداد های ریاضی را گرفت و مریم میرزا خانی تنها بازمانده ی این حادثه بود.

تحصیلات دانشگاهی مریم میرزا خانی

این مغز متفکر و با هوش پس از تمام شدن دبیرستان، هیچ شکی در انتخاب رشته ریاضی نداشت. از این رو به سرعت با رشته ی ریاضی وارد دانشگاه صنعتی شریف تهران شد. او توانست مدرک کارشناسی ارشد ریاضی را تا سال ۱۳۷۸ از این دانشگاه دریافت کند. اما مقصد بعدی مریم میرزاخانی جایی جز دانشگاه هاروارد آمریکا نبود.

او توانست در سال ۱۳۸۳ زیر نظر پروفسور کرتیس مک مولن ، دکترای ریاضی خود را از دانشگاه هاروارد اخذ کند و بلافصله در دانشگاه پرینستون به عنوان پروفسور ریاضی و در موسسه ریاضیات کلی به عنوان محقق مشغول به کار شود. وی در نهایت با ارتقاء از درجه استادیاری به استاد تمام در سال ۱۳۸۷ ، تدریس را در دانشگاه استنفورد شروع کرد.

فعالیت های مریم میرزا خانی

این مغز متفکر ایرانی توانست در سال ۱۳۷۸ ، راه حلی را که ریاضیدانان برای حل مشکل محاسبه سطوح هذلولی ، در پی آن بودند ، پیدا کند و با این کار تمامی چشم ها را به خود خیره کند. او معتقد بود که هندسه ی هذلولی قانونی است که جهان از آن پیروی می کند و برای رسم دقیق اشکال نامرتب و محاسبه ی آن ها می توان حلقه هایی روی سطوح آن ها رسم کرد.

زندگی شخصی مریم میرزا خانی

مصاحبه ی های زیادی از مریم میرزاخانی به دلیل علاقه نداشتن به زیر ذره بین قرار گرفتن رسانه ها ، در دست نمی باشد.

او با استاد و دانشیار ریاضی دانشگاه استنفورد ، یان ون دارک در سال ۱۳۸۴ ازدواج کرد. یان ون دارک پژوهشگر علوم کامپیوتر مرکز تحقیقاتی آی بی ام نیز می باشد. حاصل این ازدواج دختری به نام آناهیتا است.

بیوگرافی مریم میرزاخانی

درگذشت مریم میرزا خانی

 این مغز متفکر ریاضی بر اثر سرطان سینه ای که از چهار سال پیش درگیر آن بود و به مغز و استخوانش نیز رسده بود ، در ۲۴ تیر ۱۳۹۶، در سن ۴۰ سالگی نه تنها دنیای ریاضیات را، بلکه جهان فانی را برای همیشه وداع گفت.

خبر درگذشت مریم میرزا خانی بلافاصله پس از درگذشتش در ۲۴ تیر ۱۳۹۶ توسط رسانه های بین المللی پوشش داده شد. انتشار این خبر تاثر برانگیز ، شبکه های اجتماعی را نیز در برگرفت تا اینکه باعث شد ، در توییر رتبه ی دهم را هشتگ نام مریم میرزاخانی در یک روز به خود اختصاص دهد.

افتخارات مریم میرزا خانی

در بیوگرافی مریم میرزاخانی ذکر افتخارات این نام آور ایرانی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 • دریافت مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال ۱۹۹۴ از شهر هنگ کنگ
 • دریافت مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال ۱۹۹۵ از کشور کانادا
 • انتخاب به عنوان همکار به مدت ۴ سال با پژوهشکده ی دانش های بنیادی ایران
 • دریافت جایزه افتخاری سال ۲۰۰۳ از دانشگاه هاروارد
 • دریافت جایزه برترین فارغ التحصیلان سال ۲۰۰۳ دانشگاه هاروارد
 • دریافت جایزه پژوهشگر برتر در سال ۲۰۰۴ از بنیاد ریاضیات کلی
 • نخستین زن ایرانی که در سال ۲۰۱۶ به عضویت آکادمی ملی علوم آمریکا و فرهنگستان هنر و علوم درآمد.

دریافت جایزه فیلدز توسط مریم میرزا خانی

مدال فیلدز بالا ترین مدال علمی رشته ریاضیات است و از آن به نوبل ریاضیات نیز تعبیر می شود. این مدال به دانشمندان زیر چهل سال ، هر چهار سال یکبار ، اهدا می شود. مریم میرزا خانی توانست در سال ۲۰۱۴ آن را از آن خود کند.

بیوگرافی مریم میرزاخانی

نامگذاری های افتخاری مریم میرزاخانی

در داخل و خارج کشور به پاس خدمت های بیشمار مریم میرزا خانی به تمام دنیا و براساس افتخارات بسیاری که کسب کرده است ، مکان ها و روز های مهمی را به نام ایشان به ثبت رسیده است.

 • میکرو ماهواره ی پرتاب شده ی اسپانیایی توسط شرکتی فعال در زمینه تصویر برداری و تحلیل دیدبانی زمین ، به افتخار مریم میرزاخانی به نام ایشان نام گذاری شد.
 • مرکز بررسی ریز سیاره ها ، سیارکی را با نام ۳۲۱۳۵۷ میرزاخانی ، به افتخار ایشان نامگذاری کرد.
 • روز تولد مریم میرزا خانی به عنوان روز جهانی زن در ریاضیات ، توسط اتحادیه بین المللی انجمن های ریاضی جهان نامگذاری شد.
 • کتابخانه دانشکده ریاضیات دانشگاه شریف به افتخار این نابغه ی ایرانی تبار ، به نام ایشان نامگذاری شده است.
 • در بیست مرداد ۱۳۹۵ توسط هیئت امنای خانه ی ریاضیات ، به افتخار پروفسور مریم میرزا خانی ، خانه ی ریاضیات به نام ایشان نامگذاری شد.
 • ساختمان کتابخانه و آمفی تئاتردبیرستانی که مریم میرزاخانی در آن درس خوانده بود ، به نام ایشان نامگذاری شد.

الگوبرداری از مریم میرزا خانی

مریم میرزاخانی علامه دهر بود. او با تلاش و علاقه زیاد و ایمان به توانائی هایش افتخار آفرین شد. مرگ این دانشمند بزرگوار به ما می گوید که عمر کوتاه و است و می گذرد. آنچه از مردمان بر جای می ماند جز نامی نیک نیست. پس بهتر آن است که ما نیز کسالت و کاهلی را کنار بگذاریم و استعدادهای خویش را باور کنم و برای تحقق آرزوهایمان گام های محکم و استوار برداریم. تا پس از ترک این دیار و فنا شدن ، نام نیک مان بر زبان ها جاری باشد. 

در رابطه با زندگی نامه این پژوهشگر برجسته و راه های رسیدن به موفقت و افتخار آفرینی پیشنهاد و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. 

2 پاسخ
 1. غم
  غم گفته:

  در سال ۱۳۷۶ و با برگزاری بیست و دومین دوره ی مسابقات ریاضی دانشجویی اهواز ، اتوبوسی حامل دانشجویان نخبه ریاضی ، که مریم میرزا خانی نیز در جمع آن ها بود ، در راه برگشت به تهران در دره ای سقوط می کند. این حادثه ، جان درخشان ترین استعداد های ریاضی را گرفت و مریم میرزا خانی تنها بازمانده ی این حادثه بود.
  تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *