323

زندگی نامه دکتر محمود حسابی ، پدر علم فیزیک ایران و استاد عشق و عرفان ، را بخوانید و عشق و شور زندگی را به زندگی و وجودتان راه دهید. 

سید محمود حسابی با نام اصلی، محمود خان میرزا حسابی ، فیزیک دان ، سناتور و از وزیران آموزش و پرورش در دوره سلطنت پهلوی و بنیان گذار فیزیک دانشگاهی در ایران است. این استاد بزرگوار به پدر فیزیک ایران و استاد عشق شهرت دارند. افتخارات و مدارک و درجات علمی این استاد فرهیخته بیشمارند. استاد عشق زندگی و عمرش را برای یادگیری و خدمت به خلق سپری کرد. وی در طول زندگی پرمایه خود مشقت و سختی های فراوانی را پشت سر نهاد و هیچ گاه تسلیم ناملایمات زندگی نشد. کتاب صوتی شما را به خواندن زندگی نامه استاد عشق و پدر فیزیک ایران دعوت می کند. 

زندگی نامه دکتر محمود حسابی

دکتر محمود حسابی در ۳ اسفند ۱۲۸۱ ه ش در شهرستان تفریش به دنیا آمد. وی از آغاز طفولیت به همراه خانواده اش به تهران رفت و چهار سال اولیه عمرش را آن جا گذراند. سپس همراه والدینش به شامات مهاجرت کرد. در بیروت در سن هفت سالگی در مدرسه کشیش های فرانسوی دوران ابتدایی را آغاز کرد. همزمان مادر دلسوز و فداکارش در منزل ادبیات فارسی و تعلیمات دینی را به او آموزش داد. او از کودکی نزد خاندنش ، قرآن و دیوان حافظ را حفظ کرد. همچنین بوستان سعدی ، گلستان سعدی ، شاه نامه فردوسی ، مثنوی معنوی مولوی و منشات قائم مقام فراوانی را در سنین نوجوانی به طور کامل آموخت.

با مطالعه بیوگرافی افراد موفق گامی در مسیر موفقیت و پیشرفت بردارید : بیوگرافی شهرزاد رفیعی بانوی ایرانی تبار که در جهان حرفی برای گفتن دارد شما را شگفت زده خواهد کرد.

تحصیلات دکتر محمود حسابی

همزمان با شروع جنگ اول جهانی اول ، مدارس بیروت تعطیل شد و دکتر به مدت دو سال در منزل آموزش های اولیه دوره متوسطه را می گذراند. سپس در کالج آمریکایی بیروت در سن ۱۷ سالگی موفق به اخذ مدرک لیسانس ادبیات شد و در ۱۹ سالگی لیسانس بیولوژی را کسب کرد. پس از آن در رشته مهندسی راه و ساختمان در دانشکده مهندسی بیروت ، مشغول به تحصیل شد. دکتر در این دوران  با نقشه کشی و راه سازی امرار معاش می کردند. وی همچنین تحصیلات دانشگاهی را در رشته پزشکی ، ریاضیات و ستاره شناسی به پایان رساندند. وی با موسیقی و شعر ایران و موسیقی کلاسیک غرب آشنایی کامل داشت و در چند زمینه ورزشی فعالیت می کرد.

برای رشد ویژگی های شخصی و بازیابی آرامش درونی گوش دهید به : کتاب صوتی رایگان و موثر از دلت عشق، اثر کاترین پاندر

تحصیلات دکتر محمود حسابی در دانشگاه سورین فرانسه

دکتر حسابی در دانشگاه سورین فرانسه ، در رشته فیزیک ، دکترای فیزیک خود را در سن ۲۵ سالگی با ارائه ارساله ای با عنوان « حساسیت سلول های فتو الکتریک» با کسب درجه عالی اخذ کرد.

منصب های سیاسی دکتر حسابی

در زمان حکومت پهلوی دکتر حسابی ، سناتور انتخابی شهر تهران در سه دوره اول مجلس سنای ایران بود. او همچنین در کابینه دکتر مصدق ( ۱۹۵۱و۱۹۵۲) وزیر آموزش و پرورش بود.

فعالیت های شغلی و اجتماعی دکتر محمود حسابی

با وجود این که تمام شرایط برای کار و تحقیق دکتر حسابی در خارج از کشور مهیا بود. اما او زندگی در ایران را با دلارهای آمریکایی عوض نمی کند. با وجود شرایط مرفه کاری در آزمایشگاه های مجهز آمریکا جناب دکتر  تصمیم می گیرید به ایران بر گردد. عشق به آب ، خاک و میهن مانع از آن شد که دکتر در آمریکا ماندگار شود و پژوهش هایش را در شرایط مرفه انجام دهد. وی تلاش های عملی و اجرایی زیادی در عمران و آبادانی کشور به انجام رسانیده است که تاثیری شگرف در توسعه کشور داشته است. چند نمونه از اقدامات ایشان را برای آشنای بیشتر با فعالیت های این استاد برجسته و عالی قدر ذکر می کنم.

اقدامات عملی و اجرایی دکتر محمود حسابی

 • اولین نقشه برداری فنی و تخصصی در کشور (راه بندر لنگه به بوشهر) و اولین راه سازی مدرن در ایران (راه تهران تمشک) کار دکتر حسابی بود.
 • به پاس تلاش های دکتر پایه گذاری ( اولین مدرسه عشایر ، دارالمعلمین ، دانشسرای عالی ، اولین بیمارستان خصوصی در ایران)  انجام شد.
 • به برکت تلاش دکتر حسابی برای اولین بار در کشور تجهیزات ( رادیو ، اولین آنتن فرستنده ، مرکز زلزله شناسی ، رآکتور اتمی سازمان انرژی کشور ، دستگاه رادیولوژی) در کشور ساخته شد.
 • شرکت در پایه گزاری فرهنگستان ایران و ایجاد انجمن زبان فارسی ، تدوین اساس نامه طرح تاسیس دانشگاه تهران  و …. از جمله فعالیت های اجرایی دکتر حسابی در کشور است.
 • اقدامات عملی و اجرایی دکتر حسابی بسیار زیاد است و عنوان تک تک آن ها در این مطلب نمی گنجد. در ادامه برخی از جوایز و افتخارات دکتر حسابی آمده است.

جوایز و افتخارات دکتر محمود حسابی

 • دریافت عنوان «استاد برجسته دانشگاه تهران»،
 • نشان لوژیون دونور فرانسه
 • برگزاری کنفرانس سالانه ایران در سال ۱۳۶۵ بزرگذاشت دکتر محمود حسابی

موزه پورفسور محمود حسابی

پس از مرگ دکتر در سال ۱۳۷۲ خانه او تبدیل به موزه شد. در این موزه وسایل و مدارک و درجات علمی ، نشان های افتخار، تقدیر نامه ها ، عکس های قدیمی و متن سخنرانی های دکتر حسابی نگهداری می شود. این موزه در خیابان تجریش ، خیابان مقصود بیک قرار دارد. علاقه مندان و دوست داران جناب دکتر حسابی هر روزه از این موزه دیدن می کنند و با آثار به جا مانده از این شخصیت علمی ، ادبی و فرهنگی بیشتر آشنا می شوند.

آثار دکتر محمود حسابی

از دکتر حسابی در زمینه فیزیک ، زبان فارسی و پژوهش های فرهنگی ، ۲۱ کتاب و مقاله به جا مانده است.  در ادامه برای نمونه چند تا از آثار دکتر حسابی را بیان می کنم.

کتاب های دکتر محمود حسابی

 • در سال ۱۳۱۲ کتاب قانون تأسیس دانشگاه تهران
 • در سال۱۹۴۶ کتابی در تفسیر امواج دوبر در شش رساله ، چاپ دانشگاه تهران
 • در سال ۱۳۱۸، کتاب های فیزیک دبیرستان
 • در سال ۱۳۱۹ کتاب نام های ایرانی
 • در سال ۱۳۳۳ کتاب آیین نامه امور مالی دانشگاه تهران
 • در سال ۱۳۴۰ کتاب دیدگانی فیزیک ، چاپ دانشگاه تهران

مقاله های دکتر محمود حسابی

 • ذرات پیوسته ، نشریه آکادمی آمریکا
 • اثبات نظری بیشتر بودن جرم ذرات شارژ شده به وسیله نور نسبت به الکترون ( پیشنهاد تفسیر قانون جاذبه عمومی نیوتون و قانون میدان الکتریکی ماکسول) گزارش نشریه انجمن آمریکا ۱۹۴۸
 • مقاله ذرات بی نهایت گسترده ، نشریه فیزیک فرانسه در سال ۱۹۵۷
 • وند ها و گهواژه های فارسی در سال ۱۳۶۸
 • فرهنگ لغت حسابی (انگلیسی به فارسی)

زبان هایی که دکتر محمود حسابی بر آن ها مسلط بودند

دکتر محمود حسابی به زبان عربی ، انگلیسی ، فرانسوی و آلمانی تسلط کامل داشت. او در تحقیقاتش از زبان های سانسکریت ، لاتین ، پهلوی یونانی، ایتالیایی ، روسی و ترکی استفاده کرده است.

تئوری مخصوص دکتر محمود حسابی در رابطه با ذرات

دکتر محمود حسابی زمانی که در رابطه با خواص ذرات پژوهش می کرد ، به این فکر می افتد که شاید ، علت وجود خاصیت های ذرات اصلی در این باشد که این ذرات بی نهایت گسترده اند. به طوری که هر ذره ای در تمام فضا گسترش یافته است. نیز هر ذره ای بر ذرات دیگر تاثیر می گذارد. او با خود فکر می کند. اگر این تئوری صحیح باشد ، چگالی یک ذره مادی نباید یک مرتبه به صفر برسد. بلکه باید به تدریج با فاصله از آن کم شود. با این حساب نباید ذره ماده شعاع معینی داشته باشد.

ارتباط فلسفی تئوری دکتر محمود حسابی با فلسفه وحدت وجود

در تئوری دکتر حسابی ، همه ذرات جهان با هم ارتباط دارند. چون که در این تئوری، فرض را بر این می گیرند که هر ذره در جهان تا بی نهایت گسترده است. و همه ذرات جهان در نقاط مختلف جهان با هم وجود دارند. یعنی در واقع قسمت کوچکی از تمام جهان در هر نقطه ای وجود دارد. این دقیقاً همان چیزی است که در فلسفه وحدت وجود گفته می شود.

دکتر  محمود حسابی از شخصیت های برجسته علمی و فرهنگی ایران است. پس از ۹۰ سال عمر با برکت و مفید در سال۱۳۷۱ از این جهان رخت بر می بندد و به دیار باقی می شتابد. ایشان فعالیت های فراوانی در توسعه و آبادانی کشور عزیزمان به اجرا درمی آورد. دکتر حسابی در آبادانی کشور ، پایه گزاری و تاسیس خدمات توسعه ای و زیربنایی در کشور نقش فعال داشتند. تلاش های ایشان براستی قابل تقدیر است. از این استاد بزرگوار بیش از ۲۰ مقاله و کتاب در زمینه فیزیک ، ادبیات ، عمران و … به یادگار مانده است. به پاس تلاش های این استاد عالی مقام در سال ۱۳۶۵ کنفرانسی برگزار شد. در این کنفرانس از تلاش های موثر و مفید این استاد دلسوز و تلاش گر ، قدردانی و سپاسگزاری شد.

بیوگرافی افراد موفق

دکتر حسابی را به پاس عشق و علاقه ای که به خداوند و جهان داشت ، استاد عشق نامیده اند. شما چقدر با استاد عشق آشنا هستید؟ چقدر از ایده ها و تفکرات این عالم برجسته خبر دارید؟ آیا آثار این دانشمند پر تلاش و توانگر را مطالعه کرده اید؟ آیا دَین خود نسبت به استاد عشق را به جا آورده اید؟ آیا برای بهبود زندگی خود و دیگران کاری کرده اید؟ آیا در راه اصلاح زندگی در جهان تلاش کرده اید؟ آیا به خواندن بیوگرافی افراد موفق علاقه دارید؟ چقدر افراد موفق جهان را می شناسید؟ آیا فردی که برای شما خیلی عزیز و ارزشمند است را می شناسید که موفقیت هایی را در زمینه بهبود زندگی خود و یا دیگران کسب کرده باشد؟ نظرات و پیشنهادهای خود با کتاب صوتی در میان بگذارید. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *