زندگینامه وارن بافت

قصد داریم در این مقاله به بهانه ی کتاب  راز های مدیریت وارن بافت از ماری بافت ، یک نگاه اجمالی به زندگینامه ی وارن بافت (Warren Buffett) یکی از موفق ترین و سرمایه دار ترین تجار آمریکایی تبار داشته باشیم.

وارن بافِت در سی ام آوریل سال ۱۹۳۰در اوماهای ایالت متحده آمریکا دنیا آمد، او دومین فرزند و تنها فرزند پسر خانواده ی ۵ خود است. پدرش هاوارد بافت از تجار ، سرمایه گذاران و سیاستمدارن آمریکایی بود. وارن بافت کارآفرین ، بازرگان ، سرمایه‌گذار و نیکوکار و به نوعی ادامه دهنده ی شغل پدری است که به‌عنوان موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم و با عنوان باهوش اوماها یا دانشمند اوماها شناخته می‌شود. او تحصیلات خود را در دانشگاه های نبراسکا در لینکلن ، دانشگاه پنسیلوانیا و کلمبیا به اتمام رساند و دارای لیسانس مدیریت بازرگانی و فوق لیسانس اقتصاد است. کتای صوتی را با زندگینامه ی وارن بافت همراهی نمایید. 

زندگینامه ی وارن بافت

وارن بافت در سال ۱۹۵۲ با همسر اول خود سوزان بافت ازدواج کرد و با درگذشت ایشان در سال ۲۰۰۶ دو سال پس از مرگ همسر اول خود با استرید مینکس پیمان زناشویی بست. حاصل زندگی مشترک بافت با همسران خود سه فرزند به نام های سوزان آلیس ، هاوارد گراهام و پیتر است. هاوارد مدیر ارشد اجرایی در شرکت‌های برکشایر هاتاوی ، شرکت کوکاکولا و آرچر دانیلز میدلند فعالیت است ولی فعالیت اصلی‌اش در زمینه کشاورزی است. بافت علارغم وجود ثروت زیاد ، زندگی فروتنانه ای در پیش گرفته او کماکان در خانه ای در مرکز داندی در همسایگی اوماها، نبراسکا که در سال ۱۹۸۵ خریداری کرده‌، زندگی می‌کند.

کتاب صوتی پیشنهادی ما برای عاشقان سعدی شیرازی؛ کتاب صوتی زندگی نامه مصلح الدین سعدی شیرازی

اصل مهم سرمایه گذاری 

یکی از نکات مهمی که در زندگینامه ی وارن بافت مورد توجه است این نکته می باشد که او با دستفروشی و رفتن به درب خانه‌ها و فروش اقلامی مانند آدامس ، نوشابه کوکاکولا و مجلات هفتگی به صورت خرده فروشی شروع به کار کرد. او همچنین برای مدتی نیز در مغازه پدربزرگش مشغول بود. در ۱۱ سالگی سه سهم شركت citesservice را خرید و با ۲ دلار سود ،هر سهم را ۴۰ دلار فروخت اما خیلی زود پشیمان شد، چون پس از مدت كوتاهی ارزش سهام به ۲۰۰ دلار رسید. این تجربه سبب شد تا یكی از اصول مهم سرمایه‌گذاری،  یعنی صبر و شكیبایی را بیاموزد.

او پس از پایان تحصیلاتش در وال استریت به عنوان دلال سهام کار خود را آغاز کرد ولی آنچنان که انتظار داشت نتوانست به درامد خوبی دست پیدا کند. او پمپ بنزین سینكلایر را خرید؛ اما پمپ بنزین بازدهی نداشت. بافت مجبور شد به خانه‌اش در اوماها برگردد و در بنگاه پدرش مشغول به كار شود . وارن بافت از سال ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۴ در شرکت بافتفالک به عنوان فروشنده، از سال ۱۹۵۴ تا ۵۶ به عنوان تحلیلگر اوراق بهادار در شرکت گراهام نیومن و  از ۱۹۵۶ تا ۶۹ به عنوان شریک عمومی با شرکت بافت همکاری داشت.

تدریس در دانشگاه

پس از ازدواج با سوزان در سال ۱۹۵۲ سرمایه گذاری های وارن تنها به ایستگاه Texaco و چند مشاور املاك محدود می شد كه البته هیچكدام موفقیتی در پی نداشت. در این دوران برای كسب درآمد، در دانشگاه اوماها تدریس اصول سرمایه گذاری را برای دانشجویانی که میانگین سنی آنها دو برابر سن خودش شروع كرد.

در سال ۱۹۵۴؛ بن گراهام یکی از اساتید دانشگاه کلمبیا و استاد مورد علاقه ی بافت و سرمایه گذار مشهور، از او دعوت كرد تا برایش با حقوق سالانه ۱۲۰۰۰ دلار كار كند. بافت به تحلیل و تحقیق در رابطه با زمینه‌های موفقیت در سرمایه‌گذاری می‌پرداخت، او می‌خواست بداند علت برتری یک شرکت در بین سایر رقبا چیست؟. وارن عامل اصلی و اساسی در سرمایه گذاری را مدیریت شركت می دانست.

برای الگوبرداری از افراد موفق می توانید از این صفحه نیز دیدن کنید؛ بیو گرافی بار بارا دی انجلیس

دوران شکوفایی وارن بافت

وارن بافت در سال ۱۹۵۶ به اوماها برگشت و مؤسسه‌ی سرمایه‌گذاری بافت موسوم به Buffet Association Ltd را با توجه به تجاربی که در این مدت در کنار استاد خود گراهام کسب کرده بود و با تمام سرمایه‌ی خود و شراکت خواهرش دوریز، تاسیس كرد و تا پایان سال سه برابر سرمایه ی اولیه اش سود کرد. در سال ۱۹۵۷ موسسه‌ی سرمایه‌گذاری بافت مالك سه شركت ، در سال ۱۹۵۸ صاحب ۷ شركت شد. در ۱۹۶۲ وارن بافت تبدیل به یک میلیونر شد. چون شرکتش توانست به سرمایه ۷ میلیون دلاری برسد که یک میلیون آن به بافت ‌رسید.

او در سال ۱۹۶۶ تمامی شركت‌ها را در یك شركت به نام برکشایر هاتاوی تلفیق كرد. بافت در سال ۱۹۶۷ رئیس هیات مدیره فروشگاه خرده فروشی خصوصی برکشایر هاتاوی در بالتیمور شد و در سال ۱۹۷۰ برای اولین بار رئیس برکشایر هاتاوی شد. بعد از چندین سرمایه گذاری در سال‌های ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۵ ارزش هر سهم بركشایر، از ۲۰ دلار به ۹۵ دلار رسید که سبب شد دارایی خالص او افزایش پیدا کند. در طول این دوره بافت  سهام خود و همسرش را از ۳۲ درصد به ۴۶ درصد رساند.

دارایی خالص وارن بافت

با مطالعه ی زندگینامه ی وارن بافت به سادگی مشهود است که دهه ی ۱۹۷۰  میلادی از نقاط عطف زندگی ایشان محسوب می شود. بزرگترین سرمایه گذاری برکشایر هاتاوی در دهه ی ۱۹۷۰ رخ داد. وارن شرکتی به نام see’s candy و سهام شرکت واشنگتن پست و در اواخر دهه سهام شرکت  ABC را خرید. بافت با سرمایه گذاری در صنایع مختلف حیطه ی کاری شركت برکشایر هاتاوی را توسعه داد و در سال ۱۹۷۹ با دارایی ۱۴۰ میلیون دلار ی سهام ABC را خرید. او هر سهم ۲۹۰ دلاری را  پس از مدت كوتاهی، به  ۷۷۵ دلار رساند و با ۳۱۰ , ۱ دلار به کارش در ABC پایان داد. با این سرمایه گذاری ثروت خالص بافت ، به ۶۲۰ میلیون دلار رسید و نامش در مجله ی فوربس به عنوان یكی از ۴۰۰ ثروتمند دنیا ثبت شد.

استراتژی دوگانه

یکی از دلایل مهمی که سبب شد تا شركت بافت به پیشرفت جهانی برسد و خسارت مهم قابل توجهی به این شركت وارد نشود ، استراتژی دوگانه و متضاد بافت است. او برای خرید به زمان خرید بسیار توجه دارد بدین معنا که او منتظر رکود بازار می ماند تا سهام شرکت های مطمئن و با قیمت پایین را خریداری کند. او معتقد است کسادی و رکود بازار سهام فرصت خرید ایجاد می کند. بنابراین زمانی که سایرین نگران سرمایه گذاری هستند و محافظه کار میشوند؛ بافت پر تكاپو می‌شود و زمانی که جنبش و تکاپو در بازار حکم فرما باشد بافت محافظه‌كار می‌شود.

وارن بافت چون به دلار بدبین است و معتقد است که ارزش دلار آمریکا برای مدت طولانی سقوط خواهد کرد ، برای نخستین بار در سال ۲۰۰۲ وارد بازار پول خارجی شد. او به دنبال شركت‌هایی است كه در خارج ایالات متحده سرمایه گذاری کرده اند. از جمله ی این شرکت ها، شركت پتروچین است و در وب سایت بركشایر هاتاوی این موضوع را مورد بحث قرار داد كه چرا از آن چشم پوشی نمی‌كند. او همچنین در همان سال ، ۲  میلیارد دلار از طریق سرمایه گذاری در شركت‌هایی كه سهام آنها به ارزش واقعی خود نرسیده اند ، ثروت خود را افزایش دهد و همچنین دلار آمریكا را در برابر دیگر پول‌های در گردش نجات دهد.

پولت را نسوزان

او هم‌اکنون به‌عنوان مدیر عامل اجرایی و رئیس هیئت مدیره شرکت برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway)  در کنار چارلی مانگر فعالیت می‌کند. او دو قانون را سرلوحه ی فعالیت های خودش قرار داده است “اول پول سهامدارانت را نسوزان و دوم قانون اول را فراموش نکن.” . وارن بافت از طریق شرکت برکشایر هاتاوی و استراتژی قوی خود ، کنترل و مدیریت شرکت‌های فراوانی را بر عهده دارد. به‌عنوان نمونه می‌توان به گایکو ، دیری کوئین ، هاینز و مارس اینکورپوریتد اشاره نمود. وی همچنین سهام دار شمار زیادی از شرکت‌ها از: جمله  ولز فارگو ، شرکت کوکاکولا ، آمریکن اکسپرس و آی‌بی‌ام می باشد. وی سومین میلیاردر جهان در سال ۲۰۱۷ است.

الگوبرداری از وارن بافت

زندگینامه ی وارن بافت نکات ارزنده زیادی برای الگوبرداری دارد. اینکه وارن چگونه کارهایش را مدیریت کرده و چه استراتژی و سیاست هایی را برای پیشبرد اهدافش به کاربرده است را می توان از زندگینامه ی وارن بافت دریافت کرد. با مطالعه زندگی نامه افراد موفقمی توان نکات ارزنده موفقیت انها را شناسایی کرد و در زندگی خود به روش خود به کار برد. شما از این زندگی نامه چه درسی گرفته اید؟ کدام نکته یا نکات در زندگی و کار وارن بافت برایتان جالب و اموزنده است؟ نظر خود را با کتاب صوتی به اشتراک بگذارید. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *