زندگینامه آلبرت انیشتین

زندگینامه آلبرت انیشتین نابغه ای بی همتا در فیزیک و یکی از تکرارنشدنی ترین مغزهای فیزیک نظری را بخوانید و با زندگی پرافتخار او آشنا شوید.

بی شک انسان های زیادی توانسته اند ف موفقیت های مالی و مادی را تجربه نمایند. اما انگشت شمارند کسانی که براستی نابغه بوده اند و با قدرت نبوغ خود توانسته اند ، تحول و تکاپو را در جهان برانگیزانند. آلبرت انشتین ، نابغه و فیزیکدانی است که قوانین ثابت و بدون تغیر انرژی را کشف کرد و با کشف  نظریه نسبیت ، این قانون قانون ازلی ، در جهان معروف و مشهور شد و جایزه نوبل را دریافت کرد. همراه با کتاب صوتی زندگینامه آلبرت انیشتین را مطالعه نماید. 

زندگینامه آلبرت انیشتین

فیزیکدان جاودانه ی ما، آلبرت انیشتین در۱۴مارس ۱۸۷۹ میلادی در یکی از شهرهای آلمان به نام اولم و در خانواده ای با ریشه ی یهودیت دیده به جهان گشود. خانواده ی آلبرت انیشتین به دلیل شرایط کاری پدر و ناگفته نماند ورشکستگی های تجاری او مجبور به مهاجرت شدن و تنها یک سال در این شهر زندگی کردند. مکان بعدی زندگی آنها در شهر مونیخ صورت گرفت. آلبرت انیشتین برای ادامه ی تحصیل در میلان شروع به فعالیت کرد اما دیری نپایید که برای فرار از تنهایی و مسایل جانبی دیگر به خانواده اش پیوست.  به همین دلایل دوران تحصیل فیزیکدان نامی ما پر از دغدغه و فراز و نشیب زیادی بود.

برخلاف هم سن و سالان خود آلبرت انیشتین دیر به تکلم افتاد و گاهأ کلمات را به درستی ادا نمی کرد. دیر صحبت کردن آلبرت باعث نگرانی اطرافیان و حتی بدبینی دیگران در او شد طوری که تصور این را داشتن که آلبرت انیشتین کند ذهن و عقب مانده است. ناگفته نماند شاید یکی از دلایل دیر صحبت کردن او این بود که خانواده آموزش او را به صورت تصویری انجام دادند و احتمالا به این شیوه عادت کرده بود و همین باعث شد دیرتر از بقیه صحبت کند. این در حالی بود که اکثر آزمایشات و نظریات آلبرت نتیجه ی آزمون و خطاهای ذهنی و تصویری اش بود.دو سال بعد از تولد او خواهرش ماریا به دنیا آمد.

شروع فصلی جدید در زندگی آلبرت انیشتین

پس از ناکامی و تیرگی هایی که در زندگینامه آلبرت انیشتین ،  فیزیکدان برجسته ی ما ناخواسته به وجود آمد، قبولی و پذیرفته شدن او در دانشکده ی پلی تکنیک فدرال سوییس، فصلی تازه در زندگی او باز شد ودریچه ای به سوی موفقیت های بی شمار و قابل وصف این فیزیکدان جاودانه ی قرن بیستم گشوده شد.در زندگی هرفردی لحظات خاص و تأثیر گذارزیادی وجود دارد که مسیری جدید از زندگی و راههای موفقیت را به روی آدم باز می کنند.

خواندن این مطلب نیز برای شما مفید خواهد بود: بیوگرافی کاترین پاندر نویسنده کتاب از دولت عشق

این امر برای آلبرت انیشتین نیز مکرر اتفاق افتاد. یکی از این اتفاقات جالب قطب نمایی بود که پدرش به او داد.از آنجایی که آلبرت علی رغم بی توجهی به موضوعات مدرسه اش به مسایلی توجه می کرد که برایش جالب و قابل تأمل بود، نیرویی که سوزن قطب نما را به حرکت وامی داشت، ذهنش را درگیر کرد.اتفاقات خوب نیز در زندگی آلبرت انیشتین کم نبود. خواندن کتابی تأثیرگذار در ۱۲سالگی در حیطه ی هندسه، درک بیش تر مفاهیم فلسفه و ریاضیات به واسطه ی آشنایی با مکی تالموند دانشجوی علوم پزشکی و…… که همه ی این ها راههایی برای پیشرفت و پرورش ذهن باز آلبرت انیشتین بود.

مقالات و افتخارات

در ادامه ی زندگینامه آلبرت انیشتین و با نگاهی به دوران کودکی و نوجوانی و حتی دوران تحصیل و با توجه به هوش سرشار آلبرت انیشتین ، وی بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه نتوانست شغل دلخواه و متناسب با رشته ی خود را بیابد. باتوجه به هزینه های زندگی می بایست به کاری مشغول شود که درسال ۱۹۰۳ در آلمان و در اداره ی ثبت مالکیت معنوی اختراعات شهر برن این امر میسر شد.طولی نکشید که همزمان با کار کردن در اداره ی مذکور چهار مقاله ی خود را منتشر کرد. دو سال بعد یعنی در۱۹۰۵ و در پی انتشار مقالات، نظریه ی نسبیت خاص که تحولی عظیم در فیزیک ایجاد کرد، را ارایه داد.

زندگینامه آلبرت انیشتین

در اواخر همین سال بود که معادله ی معروف و شناخته شده ی خود به نام معادله ی انیشتین را مطرح و سروصدای زیادی به پا کرد. با توجه به موفقیت های ذکرشده در واقع می شود گفت نیمی از زندگی پرمحتوای آلبرت انیشتین بود سال ۱۹۰۵ را سال معجزه ی انیشتین نامیدند.لازم به ذکر است که مشهورترین فیزیکدان قرن بیستم در طول زندگی پرفراز و نشیب خود با افتخار بیش از ۳۰۰مقاله ی علمی و در لابلای آنها مقالات متنوع دیگری که تعداد آنها به حدود ۱۵۰ می رسد، را منتشر کرد.

نظریه های علمی و جاویدان آلبرت انیشتین

از جمله پرسروصداترین نظریات فیزیک که توسط آلبرت انیشتین مطرح شد نسبیت خاص و نسبیت عام است.در نسبیت خاص محدودیت سرعت داریم که بیان می کند سرعت هیچ جسمی فراتر از سرعت نور نیست. در واقع سرعت نور را به عنوان معیاری نهایی برای سرعت همه ی اجسام در نظر می گیریم.در اینجا به تفصیل و به بیان ساده نسبیت خاص را توضیح می دهیم.

همان گونه که از اسمش پیداست در نسبیت خاص بحث نسبی بودن سرعت در میان است و با توجه به اینکه معیار ما سرعت نور می باشد ، با ثابت بودن سرعت نور و نسبی بودن سرعت اجسام ، آلبرت انیشتین به روابط تازه ای بین فضازمان پی برد.اما در اینجا سوال پیش می آیدکه نسبی بودن سرعت اجسام و ثابت بودن سرعت نور به چه معناست؟ و اینکه چگونه این دو اثبات می شوند. در بیانی ساده و با مثال های ملموس ابتدا به نسبی بودن سرعت می پردازیم. پس با زندگینامه آلبرت انیشتین با کتاب صوتی همراه باشید. 

فهم بیش تر در مورد نظریه ی نسبیت خاص

تصور کنید که با دوچرخه در خیابانی در حال حرکت هستیداگر از شما بپرسند که آیا شما در حال حرکتید یا مغازه ای که در کنارتان است؟ به سرعت پاسخ می دهید که مغازه ثابت می باشد و من در حال حرکت هستم. اما قضیه به همین جا ختم نمی شود. امکان دارد شرایط جوری پیش بیاید که شما در فضایی خالی و بدون وجود هیچ جسمی در اطرافتان قرار داشته باشید.حال چگونه به سؤال بالا پاسخ می دهید؟ زمانی جواب به این سؤال ممکن است که حرکت خود را با شیء دیگری بسنجیم.پس مهم ترین نتیجه این است که حرکت یک امر کاملأ نسبی است. بحث دوم ثابت بودن سرعت نور است که با آزمایشات دو دانشمند بزرگ مایکلسون و مورلی به این نتیجه ی مهم دست پیدا کردند و پذیرفتند که همواره سرعت نور ثابت است.

شنیدن این کتاب صوتی نیز می تواند جذاب باشد: چگونه از قدرت کلاممان به نفع خود استفاده کنیم

از همین دو اصل مهم بسیاری نتایج قابل تأمل به دست آمد. از جمله مسأله ی اتساع زمان،انقباض طول، برابری جرم و انرژی و……

نظریه ی نسبیت عام و اعطای جایزه ی نوبل برای اثرفوتوالکتریک

اما در نسبیت عام به امواج گرانشی اشاره شده است و به این مفهوم می رسیم که فضا و زمان مجزا از هم نیستن و به طرز شگفت آوری به هم مرتبط هستند که آلبرت انیشتین آن را فضازمان نامید.و این نظریه توسط دو دانشمند بزرگ واتسون و ادینگتون و به کمک  یک پدیده ی طبیعی به نام خورشیدگرفتگی به اثبات رسید.

آلبرت انیشتین به خاطر تمامی کتابها و مقالاتی که چاپ کرده بود و مهم تر از آن به دلیل نظریه های محکم و حیرت انگیزش در سرتاسر جهان مشهور شد. برای ایراد سخنرانی به بسیاری از کشورها سفر کرد. در جریان سفر به ژاپن در سال۱۹۲۱ مشخص شد که جایزه ی نوبل به خاطر اثر فوتوالکتریک به او رسیده است. از آنجایی که علاقه و تعصب زیادی روی نظریه ی نسبیت (خاص و عام) داشت ، در سخنرانی ذکرشده به جای اثرفوتوالکتریک در مورد نسبیت عام سخنرانی کرد.

آلبرت انیشتین ، خالق نظریه ی کیهان شناسی

در خلال و راستای تحقیقات و بیان نظریه ی نسبیت عام که در بالا بیان کردیم، انیشتین تحقیقات گسترده ای روی کیهان انجام داد. از آنجایی که فیزیکدانی متبحر و با نظریات سازنده ای بود، توانست علمی جدید در فیزیک به نام کیهان شناسی را خلق کند. در این حیطه اعتقاد انیشتین در این بود که جهان در حال انبساط یا انقباض می باشد که برای به اثبات رساندن این ادعای بزرگ از ثابت های کیهانی استفاده کرد. هرچند که این نظریات او در مورد کیهان توسط ادوین هابل به تآیید رسید ولی آلبرت انیشتین از این ثابت ها به عنوان بزرگترین اشتباه علمی اش یاد می کرد.

حسن ختام زندگینامه آلبرت انیشتین را با جمله ای پر نغز از وی ،  بیان میکنیم:

بیشتر از آنچه برای موفق بودن تلاش میکنی برای با ارزش بودن تلاش کن.

نظر خود را در رابطه با زندگینامه آلبرت انیشتین و دستاوردهای این مرد بزرگ به اشتراک بگذارید. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *