بیوگرافی پیر امیدیار

بیوگرافی پیر امید یار کارآفرین خلاق ایرانی

بیوگرافی پیر امید یار کارآفرین خلاق ایرانی، بی شک الهام بخش و سوق دهنده ی افراد هدفمند در مسیر پیشرفت و موفقیت خواهد بود. دنیای بزرگ کارآفرینی با وجود چنین افرادی، تعداد زیادی را مجذوب و مشتاق فعالیت در این حوزه کرده است. و در تمام دنیا موفق ترین افراد در حوزه کارآفرینی؛ هموطنان ایرانی هستند که مایه افتخار ومباهات همه ما می باشند و همچنین الگویی کامل  برای همه افراد اعم از زن و مرد، جهت طی کردن مسیر پیشرفت و موفقیت می باشند.

پیر امید یار به عنوان کارآفرینی موفق و خلاق، فردی نیکوکار، ثروتمند ترین مرد جهان و کسی که بزرگ ترین سایت مزایده و خرید و فروش آنلاین به نام eBay را بنیان گذاری و تاسیس کرده و با فعالیت های سودمند بسیاری دیگر در کل دنیا شناخته شده می باشد. که همه ی اینها بر اثر تلاش های بی وقفه ی شبانه روزی بوده؛ که او در طول زندگی خود داشته است.

از این رو همه ی انسان ها قدرت و توان رسیدن به برتری و موفقیت را دارا می باشند؛ به شرطی که همان قدر که به اهدافشان فکر می کنند در راستای آن ها به تلاش و کوشش نیز بپردازند.

زندگینامه

پیر امیدیار کار آفرین خلاق و موفق ایرانی، ۲۱ ژوئن سال ۱۹۶۷ در پاریس متولد شد. پدر و مادر او ایرانی می باشند که بعد از مهاجرتشان در زمان تحصیل با هم آشنا شد­ند. مادر پیر امیدیار استاد دانشگاه سوربن و دارای دکترای زبانشناسی و پدرش جراح اورولوژیست بود.  پیر امیدیار در سن شش سالگی به همراه خانواده اش به دلیل دعوت به همکاری بیمارستان دانشگاه «جان هاپکینز» در مریلند آمریکا از پدرش، به آمریکا نقل مکان کردند که در همان زمان مادرش شروع به فعالیت در دانشگاه جورج تاون در زمینه تدریس مطالعات زبان فارسی کرد.

زندگی شخصی پیر امیدیار, همسر پیر امیدیار

زندگی شخصی پیر امیدیار, همسر پیر امیدیار

اما مدت زیادی طول نکشید که پدر و مادر پیر از هم جدا شدند؛ و سرپرستی او به مادرش سپرده شد و آخر هفته هایش را نیز با پدرش می گذراند. مدرسه ی مذهبی سنت اندرو مریلند جایی بود که پیر تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را در آنجا گذراند. پیر فوق العاده سرکش و پر شیطنت بود به طوری از بیشتر کلاس هایش فرار می کرد تا خود را به لابراتوار مدرسه برساند که با وسایل و کامپیوتر های آنجا بازی کند. به همین خاطر او تعداد  دفعات زیادی از سوی مسئولین مدرسه توبیخ شد؛ از آنجا که در دوران تحصیلش در کلاس نهم  برنامه نویسی از علاقه مندی هایی بود که پیر به توانایی انجام آن رسیده بود؛ مسئولین مدرسه تصمیم گرفتند به جای تنبیه او که تا کنون بی اثر بوده است. پیر برنامه ای بنویسد که کارهای کتابخانه مدرسه را ساماندهی کند. پیر برای انجام این کار هر ساعت ۶ دلار از طرف مدرسه دریافت می کرد، مسئولین به این امید چنین کاری را انجام دادند که بتوانند به واسطه ی این استعداد او را در مسیر مناسبی هدایت کنند. این ایده مسیر زندگی پیر را کاملا تغییر داد؛ چرا که اولین گام پیر امیدیار در زمینه کامپیوتر، شروع فعالیت های هدفمند او بر اساس این ایده بود.

سرانجام پیر امیدیار در سال ۱۹۸۴ با فارغ التحصیلی از دبیرستان سنت اندرو، به دانشگاه تافتز سامرویل در ماساچوست ورود پیدا کرد. او در این دانشگاه در رشته مهندسی برق شروع به تحصیل کرد. که بعدها با تغییر رشته خود به رشته علوم کامپیوتر؛ لیسانس علوم کامپیوتری خود را در سال ۱۹۸۸ از این دانشگاه اخذ کرد.

زمانی که پیر در سال ۱۹۹۴ در شرکت نرم افزاری «جنرال مجیک» مشغول به فعالیت بود، ودر منطقه Bay Area  سانفرانسیسکو زندگی می کرد با همسرش پاملا وسلی که از دانشجویان ارشد بیولوژی بود آشنا شد. که مدت زیادی طول نکشید که نامزد و سپس ازدواج کردند. از آنجا که پاملا علاقه ی زیادی به جمع آوری جعبه های آبنبات Pez داشت؛ پیر بخشی با عنوان بخش حراج آنلاین به وب سایت شخصی خود اضافه کرد؛ که به واسطه آن پاملا را خوشحال کند و همچنین پاملا بتواند از این طریق کار خود را گسترش دهد.

فعالیت های پیر امید یار

شرکت نرم افزاری  که زیر نظر مکینتاش فعالیت می کرد، جایی بود که پیر امیدیار در دوران دانشگاه به طور نیمه وقت در آنجا کار می کرد. که در این دوران به طور حرفه ای به یادگیری برنامه نویسی کامپیوترهای مکینتاش پرداخت و با مجوز شرکت، چندین نرم افزار را برنامه نویسی کرد.

پیر امید یار بلافاصله پس از فارغ التحصیلی اش، در شرکت کامپیوتری اپل در یکی از بخش های فرعی اش به نام کلاریس شروع به فعالیت کرد. کار تیم او در این بخش ارتقا و بروز رسانی اپلیکیشن های گرافیکی MacDraw 1,2  بود.

در سال ۱۹۹۱ دقیقا ۳ سال پس از فارغ التحصیلی اش، یک شرکت محاسباتی مبتنی بر برنامه نویسی در زمینه «رابط کامپیوتری با استفاده از قلم استایلوس» که به Ink Development نامگذاری شد؛ به همراه سه نفر از دوستانش آن را تاسیس کرد. این شرکت یک بخش فروش اینترنتی داشت  که با گذر زمان به یک شرکت تجارت الکترونیک به نام «ای-شاپ» تبدیل شد؛ که مایکروسافت در سال ۱۹۹۶ اقدام به خرید ای-شاپ کرد. اما این باعث نشد که او چالش های تجارت را که مجذوب آن ها بود را فراموش کند.

فعالیت های فرهنگی پیر امیدیار

علاقه مندی پیر امیدیار به خبرنگاری و روزنامه نگاری موجب راه اندازی نشریه First Look Media با همکاری ژورنالیست سابق گاردین، به نام «گلن گرینوالد» شد. که پس از آن در سال ۲۰۱۰ با هدف پوشش اخبار سیاسی و اجتماعی هاوایی، سرویس خبری تحقیقی Honolulu Civil Beat را تاسیس کرد. که این نشریه به عنوان بهترین نشریه آنلاین هاوایی به مدت سه سال پی در پی، معرفی و انتخاب شد.

در سال ۲۰۱۳ این نشریه به دلیل ادغام او با نشریه هافینگتون به هاف-پست هاوایی تغییر نام داد.

خرید روزنامه واشنگتن پست، هدف بعدی پیر امید یار قرار گرفت اما او موفق به انجام این کار نشد؛ چرا که مالک این روزنامه آن را به «جف بزوس» موسس و بنیان گذار آمازون به مبلغ ۲۵۰ میلیون واگذار کرد.

پیر امید یار علاوه بر علاقه ی بسیاری که به دنیای خبرنگاری و روزنامه نگاری داشت. فیلم و سینما هم در لیست علاقه مندی ها ی او قرار داشتند. از این رو در پی این علاقه مندی ها تهیه کنندگی دو فیلم را در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به عهده گرفت. که یکی از فیلم های او به نام اسپاتلایت  در بخش بهترین فیلم غیر اقتباسی و بهترین فیلمنامه موفق به دریافت دو جایزه اسکار شد.

امیدیار نت ورک

بنیاد خیریه و بشر دوستانه «امیدیار نت ورک» توسط پیر امیدیار و همسرش با هدف بهبود زندگی مردم فقیر در سال ۲۰۰۴ تاسیس شد؛ در کنار حمایت از مردم فقیر، سازندگان  نرم افزار «ارتباطات اضطراری»  در این موسسه نیز مورد حمایت قرار گرفتند. کار این نرم افزار به تصویر کشیدن مسیر و نقشه ی موردنیاز با استفاده از داده های مخابره شده تلفن همراه می باشد؛ که در سال ۲۰۱۰ این نرم افزار نقش مهمی در نجات  زلزله زدگان هائیتی در کنار نیروهای امداد و نجات را ایفا کرد. و در حال حاضر استفاده از نسخه رایگان این نرم افزار به صورت آنلاین  با حمایت بنیاد امید یار در دسترس عموم قرار دارد. ۹۹۲  میلیون دلار از آغاز تاسیس این بنیاد تا کنون به سازمان های خیریه داده شده است.

پیر امید یار علاوه بر بنیاد امیدیار، در انستیتو سانتافه و هیئت امنای دانشگاه تافتز مشغول به فعالیت و انجام امور خیریه می باشد. که در سال ۲۰۰۵ با هدف کمک به مردم فقیر کشورهای در حال توسعه به صندوق خیریه تافتز-امیدیار به همراه همسرش مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار را به این موسسه اهدا کردند.

پیر امیدیار  در سال ۲۰۱۰ با امضای عهدنامه ی نیکوکاری به فهرست ۴۰ میلیاردری که این عهدنامه را امضا کرده اند اضافه شد. که اکنون نام او در این فهرست در کنار افرادی همچون بیل گیتس و وارن بافت به چشم میخورد. آن ها در این این عهد نامه  پایبند این خواهند بود که در تمام دوران زندگی شان نیمی از ثروت خود را صرف امور خیریه کنند. اما تصمیم بزرگی که پیر امید یار به همراه همسرش گرفت این بود که به مدت ۲۰ سال ۹۹ درصد ثروت خودشان را صرف امور خیریه کنند.

پیر امید یار و همسرش  تا کنون ۱۱۵ میلیون دلار  در زمینه  مبارزه با قاچاق انسان در پنج کشور مختلف سرمایه گذاری کرده اند؛ به همین خاطر از بزرگ ترین فعالان بخش خصوصی مبارزه با قاچاق انسان به حساب می آیند.

مدال افتخار بشر دوستی ماندگار و اهدای دکترای افتخاری دانشگاه تافتز به پیر امیدیار در سال ۲۰۱۱ حاصل تلاش های بدون وقفه پیر امیدیار و همسرش در حوزه خدمات اجتماعی بود که نصیب آن ها شد.

علاوه بر تمامی اقدامات بشر دوستانه پیر امید یار و همسرش آن ها در سال ۲۰۱۷ تصمیم بزرگ دیگری گرفتند که طی اقداماتی از ثروت خود، درآمد ثابت ماهیانه ای به ۲۶ هزار نفر از مردم کنیا به مدت ۱۲ سال تعلق بگیرد.

پیر امید یار معتقد است تا زمانی که در جهان انسان ها با محبت و کرامت با هم برخورد می کنند دلیلی برای پیشرفت و ادامه و بقا نیز وجود دارد.

ثروت پیر امیدیار

پیر امیدیار علاوه بر اینکه به عنوان ثروتمند ترین و پولدارترین مرد ایرانی در کل دنیا، در کنار دیگر مردان ثروتمند ایرانی همچون اردوان فرهاد مشیری، امید کردستانی، حسن خسرو شاهی، بادران معراج و…. شناخته شده است.

در سال ۲۰۱۳ نام او به لیست ۴۲ فرد ثروتمند آمریکا و پنجمین میلیاردر فرانسه اضافه شد و همچنین  میزان دارایی او به طور کامل  تا مه سال ۲۰۱۷ توسط مجله فوربز بالغ بر ۸٫۷ میلیارد دلار اعلام شده است.

سخنان ارزشمند پیر امیدیار

در ابتدایی ترین روز های تاسیس eBay که بر این باور بودم؛ که انسان ها اصالتاً خوب و نیکوکار هستند. و اینکه دلیلی نمی بینم با کسانی وارد کار شوم که از شکست هایشان درس نمی گیرند و حتی به قیمت شکست دست به اقدام نمی زنند. او می گوید در کنار تمام فعالیت های کاری اش تمرکز و هدفش بر روی چیزی جز بشر دوستی نبوده است. و تا زمانی که مردم قدرت خود را کشف و باور نکنند تغییرات پایدار رخ نمی دهد.

او معتقد است اگر که در انجام کارهایتان اشتیاق داشته باشید بی شک به موفقیت خواهید رسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *