هنری فورد

بیوگرافی هنری فورد ، خالق کمپانی قدرتمند فورد ، را می توان نماد بارزی از ب خواستن پس از شکست و تسلیم نشدن دانست. او همواره سودای ریسک کردن را در سر داشت.

هنری فورد بیش از هر فرد دیگری در ارائه روش های تولید انبوه صنعت نوین نقش داشته است. به کار گیری این روش ها توسط او  ، استاندارد زندگی را ابتدا در میان مردم کشور خود و در نهایت در تمام کشورهای جهان به طور وسیع افزایش داد. هنری که در خانواده ای کاملا کشاورز و مزرعه دار به دنیا آمده بود ، برخلاف رسوم آن زمان که پسرها اکثرا ادامه رو شغل پدر بودند ، هیچ علاقه ای به کار کشاورزی نداشت و خیلی زود دریافت که به جای علاقه به گاو آهنگ بسیار علاقمند است از نحوه کار و مکانیزم آن سر در بیاورد. هنری فورد در همان سنیین کودکی به همان اندازه که از کار در مزرعه و کشاورزی بیزار و فراری بود ، به کار با ابزار آلات مکانیکی علاقه بسیار نشان می داد. با بیوگرافی هنری فورد خالق کمپانی قدرتمند فورد آشنا شوید.

کتاب صوتی پیشنهادی ما ؛ کتاب صوتی پیامبر و دیوانه جبران خلیل جبران

بیوگرافی هنری فورد 

هنری فورد در ۳۰ جولای سال ۱۸۶۳ در دهکده گرین فیلد دیترویت ایالات میشیگان آمریکا به دنیا آمد. او یکی از ۶ فرزند خانواده نسبتا پرجمعیت ویلیام فورد و ماری لیتیگات بود. خانواده او همانطور که پیش تر ذکر کردیم مزرعه دار و به کار کشاورزی مشغول بودند. پدر او ویلیام فورد متولد ایرلند است. اما بعدها به همراه خانواده به آمریکا مهاجرت کرد و جزو مهاجرین آمریکا به حساب می آیند.

اگر به خواندن بیوگرافی افراد موفق علاقه دارید ، مطالعه این مطلب را پیشنهاد می کنیم: بیوگرافی آرش فردوسی ، جوان مخترع ایرانی دراپ باکس 

مادرش ؛ ماری دختر یک زوج بلژیکی مهاجر در آمریکا بود. هنری در همان سال های کودکیش بی علاقگی که نسبت به کار کشاورزی داشت را بروز داده بود. با مرگ مادرش دچار پریشان حالی و بحرانی روحی شد. او فقط ۱۲ سال داشت که مادرش را از دست داد بعد از این ماجرا بود که درخواست پدر را مبنی بر کمک به او در کار کشاورزی نپذیرفت. شاید هنری فورد از معدود افرادی بود که همان ابتدا علاقه خود را کشف کرده بود و چیزی که سبب ماندگاری نام وی در تاریخ شد ، همراستا بودن علاقه و استعدادش بود.

هنری فورد

هنری فورد

اگر به پرورش ویژگی های شخصی و اعتماد به نفس بالا می اندیشید : کتاب صوتی تمرین نیروی حال اثر گران بهای اکهرات توله را دانلود نمایید.

بیوگرافی هنری فورد و دوران جوانی وی

ساعت جیبی که در ۱۵ سالگی از پدرش هدیه گرفته بود را بارها باز می کرد و قطعات آن را از هم جدا کرده و سپس دوباره به هم وصل می کرد. در سن ۱۶ سالگیش او به شهری در اطراف دیترویت رفت و ۳ سال در آنجا به عنوان شاگرد و کارآموز مکانیکی ، کار کرد. شاید در آن سال ها که دستمزد هفتگی او ۲٫۵ دلار بود هیچ به ذهنش نمی رسید که روزی دستمزد هزاران کارگر از جیب او پرداخت شود.

اما این دل کندن از دیار پا برجا نبود و هنری که دل در گرو دختر مزرعه دار همسایشان داشت. در سال ۱۸۸۲ به خانه بازگشت. او به ناچار و علی رغم میل باطنی پیشنهاد پدر را که می خواست او را وارث خود کند پذیرفت. اما در آن زمان هم بیشتر اوقاتش را در کارگاه ماشین آلاتی که خودش در مزرعه ساخته بود ، سپری می کرد و به ساخت و تعمیر قطعات مکانیکی مشغول بود. در همین کارگاه بود که او کار روی موتورهای بخار قابل حمل وستینگ هاوس را شروع کرد.

بیوگرافی هنری فورد و زندگی خصوصیش

در این زمان هنری در کالج کسب وکار گلداسمیت ، تحصیلات خود را در رشته تجارت ادامه داد. هنری فورد عاقبت در سال ۱۸۸۶ با کلراجین براین ازدواج کرد. حالا دیگر انگیزه ای برای ماندن در مزرعه پدری نمانده بود. پس او به همراه همسرش راهی دیترویت شد. حاصل این ازدواج که در ۲۲ سالگیشان صورت گرفت ، ۵ سال بعد فرزند پسری بود به نام ادسل. هنری فورد در سال ۱۸۹۱ در شرکت برق ادیسون به عنوان تکنسین مشغول به کار شد.

پس از دو سال به سمت مهندس ارشد ارتقا پیدا کرد و با این ارتقا شغلی پول لازم و همچنین زمان کافی را برای انجام آزمایش روی موتورهای بنزینی در اختیار داشت. در همان ابتدا کالسکه بدون اسب چشم او را گرفته بود و در سال ۱۸۹۶ این ایده خود را عملی کرد و آن را چهارچرخه فورد نامید. هنری فورد که به خاطر آزمایش هایش مورد تشویق ادیسون هم قرار گرفته بود ، در سال ۱۸۹۹ شرکت خودرو سازی دیترویت را تأسیس کرد.

ابتدای کارخودروسازی و دو شکست پیاپی برای هنری فورد

شرکت خودروسازی دیترویت ، به هیچ عنوان شروع خوبی برای هنری فورد نبود و به موفقیت وی نیانجامید. اتومبیل های تولید شده از کیفیت خوبی برخوردار نبودند و هزینه بالایی به هنری تحمیل می کردند که تنها ضرر به بار می آمد. بنابراین در سال ۱۹۰۱ هنری فورد این شرکت را منحل کرد. در همان سال فورد با کمک هارولد ویلز ، اتوموبیلی با ۲۶ اسب بخار طراحی و تولید کرد. این موفقیت باعث جمع شدن دوباره سهامداران شرکت دیترویت شد و این بار نام شرکتشان را هنری فورد گذاشتند. اما درگیری های بسیاری بین فورد و سهامداران به وجود آمد و هنری فورد شرکت را ترک کرد و سهامداران نام کادیلاک را برای شرکت انتخاب کردند.

شرکت موتور فورد

دو سال بعد از این دو شکست متوالی ، هنری فورد به هیچ عنوان خود را تسلیم نکرد و به دنبال جبران مافات بود. بنابراین در سال ۱۹۰۳ سومین شرکت خود را با شراکت الکساندر مالکومسن تأسیس کرد. این بار شریک فورد نمی توانست افکار او را مبنی بر پایین نگه داشتن قیمت و افزایش تولیدات بپذیرد. بنابراین فورد با مالکیت سهام او به مقام ریاست شرکت رسید. بعد از این بود که با تولید اتوموبیلی با سرعت ۹۱٫۳ مایل در ساعت رکورد پرسرعت ترین اتوموبیل روز را از آن خود کرد. این خودرو با نام ۹۹۹ توسط برنلی ولد فیلد ، راننده مسابقه ای ، معرفی شد و بنابراین برند فورد در آمریکا به شهرت رسید. و شاید این نقطه را شروع دوران درخشش هنری فورد بتوان نامید.

مدلT و تحول عظیم در صنعت خودرو سازی جهان

هنری در سال ۱۹۰۸ مدل T را به بازار عرضه کرد. او که از موفقیت این طرح خود مطمئن بود تبلیغات گسترده ای را برای آن ترتیب داد. به علاوه او دست به تغییرات در سبک و سیاق فروش اتومبیل زد.

او که این نکته را دریافته بود؛ که با کاهش هزینه های تولید می تواند محصولاتش را با قیمت پایین تر و در تعداد کثیر بفروشد، هر روز در پی طرح ریزی برنامه های بهتر از پیش بود. این برنامه ها سبب شد تا قیمت مدل T از ۸۲۵ دلار اولیه به ۵۰۰ دلار و سرانجام به ۲۹۰ دلار کاهش پیدا کند. و در عوض میزان فروش به ۴۷۰ هزار دستگاه برسد. حالا دیگر بیش از نیمی از اتومبیل های آمریکا خودروهای مدلT سیاه رنگ فورد بودند. در سال ۱۹۰۳ تا ۱۹۰۸، هنری فورد ۹ مدل خودرو مختلف را تولید کرد، مدل های: A, R, N, K, F, C, AC, B,S.

هنری فورد

هنری فورد

جبران شکست های متوالی هنری فورد

در میان این ها موفق ترین مدل ، مدل N بود که یک مدل درجه یک و کاربردی از لیست خودروهای لوکس به شمار می رفت و به عنوان خودرویی کاملا لوکس شناخته شد. اما این یکه تازی هنری فورد همیشگی نبود. در اواسط دهه ۲۰ خودرو سازان رقیب ، نقطه ضعف های خودروهای هنری فورد را شناسایی کرده بودند و در کارهای خود جبران کردند. از جمله شرکت جنرال موتورز که اتوموبیل هایش را در رنگ ها و جلوه های متفاوت به مشترین عرضه می کرد.

فورد با وجود تذکرهای اکسل حاضر به تولید خودروهایش در رنگی غیر از مشکی نبود و همواره به این شعار خود پایبند بود که : “همه مشتریان حق دارند اتوموبیلی به رنگ دلخواهشان داشته باشند. تا زمانی که این رنگ سیاه است!” بنابراین جنرال موتورز بازار خودرو را در دست گرفت.

مدل A و بیرون آمدن از شکست

در ادامه بیوگرافی هنری فورد ، به چگونگی دوباره برخواستن او بپردازیم. سرانجام وی دست از سماجت برداشت و تغییر را قبول کرد. برای این امر او مدتی کارخانه هایش را تعطیل کرد و تمام تمرکزش را بر روی طراحی مدلی جدید گذاشت و با مدل A به عرصه رقابت بازگشت. این بار او که درس خوبی از شکست قبلیش گرفته بود ، هر سال یک تغییر کوچک در سیستم اتوموبیل های خود ایجاد می کرد.

او در مدل A برای اولین بار از لوگوی آبی معروف فورد استفاده کرد. این مدل موفق هنری فورد ثروت بی شماری را برای او به ارمغان آورد. هنری در ادامه فعالیت هایش بیشتر روی توسعه موتور خودروهایش کار می کرد. در همین راستا موتور V8 را ساخت که به عنوان قدرتمندترین موتور سال ۱۹۳۲ شناخته شد و تا ۲۵ سال تولید و فروش آن ادامه داشت. پس از آن لینکلن زیفر را تولید کرد که جزو لوکس ترین خودروهای جهان بود. کار بعدی او اتومبیل فورد مرکوری بود. که از موتور V8 در آن استفاده و ظاهرش بسیار زیبا و لوکس بود. این خودرو توسط پسرش ادسل طراحی شده بود.

هنری فورد

هنری فورد

هنری فورد، نماد انقلاب صنعتی دوم

هنری فورد که در همان گام های اولیه اش تمایل به تولید انبوه را نشان داده بود  و برای این طرز فکرش بهای فراوانی نیز داده بود. بر این باور بود که تکنولوژی بیش از هر چیز به کارگر ماهر نیاز دارد. او اعتقاد زیادی به بازدهی بالا داشت و به همین خاطر دستمزد کارگرانش را بیش از دو برابر افزایش و به ۵ دلار رساند. به علاوه ساعات کاری را نیز کاهش داده بود.

هنری فورد

هنری فورد

همین امر باعث بالارفتن چشم گیر بازدهی کارگرانش شد و در نهایت موجب رونق در کسب و کارش گردید. از دلایل موفقیت هنری فورد می توان به ؛ عقیده به تولید انبوه ، توجه به دستمزد کارگران و همچنین حفظ رفاه آن ها و سرمایه گذاری های ریسک پذیر فراوان او اشاره کرد. او که هیچ ابایی از خطر کردن نداشت در زمانی مناسب وارد صنعت ساخت هواپیما نیز شد. این دو عقیده هنری فورد ، یعنی: تولید انبوه و استفاده از کارگر ماهر ، منجر به انقلاب صنعتی دوم شد. به همین خاطر بسیاری بر این باورند که هنری فورد بهترین نماد انقلاب صنعتی دوم است.

بیوگرافی هنری فورد  سال های پایانی عمر او

بیوگرافی هنری فورد را با سال های پایانی و مرگ او به پایان می رسانیم. ریاست شرکت فورد که به عهده ادسل فورد ، تنها پسر هنری فورد بود در سال ۱۹۴۳ که ادسل براثر سرطان جان خود را از دست داد ، خالی مانده بود. هنری فورد در این سال ها سالخورده و بیمار بود و چندین بار ایست قلبی داده بود، با این وجود تصمیم گرفت به ریاست شرکت باز گردد. با وجود مخالفت هیئت مدیره او به کرسی ریاست نشست و سال های پایانی عمرش را هم در شرکتش سپری کرد. سرانجام در ۷ آوریل ۱۹۷۴ هنری فورد، در سن ۸۳ سالگی درگذشت. مزار او در گورستان فورد در دیترویت است.

از شکست های احتمالی نترسید

اگر به بیوگرافی هنری فورد دقت کرده باشید ، متوجه شده اید که او بارها و بارها شکست را تجربه کرد. اما تسلیم شکست های احتمالی نشد و هر بار پس از زمین خوردن با ایمانی محکم تر و اعتقادی راسخ تر به تلاش ادامه داد. ناکامی و شکست در مسیر زندگی هر یک از ما وجود دارد. مهم این است که از شکست ها و ناکامی های مسیر پیشرفت نهراسیم و آنها را باور نکنیم. همیشه راهی بهتر و سریع تر برای رسیدن به موفقیت وجود دارد. کافی است که اطراف خود و احتمال های محتمل و ممکن برای رسیدن به موفقیت را شناسایی کنیم و بهترین ها را انتخاب کنیم و تلاش برای موفقیت را آغاز نماییم. 

در رابطه با موفقیت ، بیوگرافی افراد موفق ، راه های رسیدن به موفقیت و بیوگرافی هنری فورد  هر گونه نظر و عقیده شخصی و یا تجارب شخصی در این زمینه را با کتاب صوتی به اشتراک بگذارید. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *