لری پیج

بیوگرافی لری پیج  موسس و بنیان گذار گوگل ، نمود آشکاری از خلاقیت است. او رویای دسترسی به تمام علوم بشر برای همگان را به واقعیتی عینی و ملموس تبدیل کرد.

لورنس لری پیج ، کارآفرین و مبتکر آمریکایی استکه به همراه سرگی برین موتور جستوجوی گوگل را بنا نهاد. در حال حاضر او مدیر عامل فعلی هولدینگ آلفابت و یکی از قدرتمندترین مردان دنیای تکنولوژی است. لری پیج در رتبه بندی ثروتمندان مجله فوربز با سرمایه خالص ۲۹٫۲ میلیارد دلاری در رتبه یازدهم قرار دارد. او را ابتدا باید یک دانشمند علوم رایانه دانست که علم صرف خود را در کارآفرینی پیاده کرد و با تأسیس شرکت گوگل به قله آن رسید. کتاب صوتی شما را به مطالعه بیوگرافی لری پیج  موسس و بنیان گذار گوگل دعوت می نماید.

گوش دادن به این کتاب صوتی برای شما جالب خواهد بود: کتاب صوتی چهار میثاق خرد سرخ پوستان تولتک نوشته دون میگوئل روئیز 

بیوگرافی لری پیج  بنیان گذار گوگل

لری پیج در ۲۶ مارس سال ۱۹۷۳ در یک خانواده کاملا تحصیل کرده و با سواد ، در شهر ایست لنسینگ ایالات میشیگان آمریکا به دنیا آمد. پدر او دکتر کارل ویکتور پیج ، یکی از نخستین دانش آموختگان دکترای علوم رایانه از دانشگاه میشیگان و استاد علوم رایانه و هوش مصنوعی در دانشگاه ایالتی میشیگان است. مادرش گلوریا پیج ، مربی برنامه نویسی رایانه در دانشگاه ایالتی میشیگان می باشد. برادر دیگر لری ، کارل ویکتور پیج ، موسس ای گروپ است که به یاهو به مبلغ نیم میلیارد دلار فروخته شد.

خواندن این مطلب ، جذاب و جالب و دارای ایده ای نو برای کارآفرینی می باشد : بیوگرافی جک دروسی ، مدیرعامل شرکت بزرگ تویتر

دوران کودکی و سال های تحصیل لری پیج

لری پیج

لری پیج

پدر لری برخلاف مادرش که سخت به دین یهود اعتقاد داشت ، از دین تا حدودی فاصله گرفت و غرق در دنیای تکنولوژی شد. زمانی که لری پیج تنها ۸ سال سن داشت پدر و مادرش از هم جدا شدند.با این وجود پیج کوچک با حضور هر دوی آن ها زندگی می کرد. لری پیج تحصیلات دبیرستانی خود را در مدرسه مونتزوری در لنسینگ به پایان رساند. مدرک کارشناسیش را در رشته مهندسی رایانه از دانشگاه میشیگان و کارشناسی ارشدش را از دانشگاه استنفورد اخذ کرد. هم اکنون تحصیل را در مقطع پی اچ دی موقتا رها کرده است.

نیکولا تسلا قهرمان و منبع الهام زندگی لری پیج

لری پیج که حالا ۱۲ سال سن داشت به یک مخترع کوچک تبدیل شده بود. او مدام قطعایت وسایل مختلف را باز می کرد و با وصل کردن قطعه هایی از وسایل گوناگون چیز جدیدی می ساخت و این کار در کنار مشغول بودن با بازی های کامپیوتری ، مهم ترین سرگرمی ها او به شمار می آمدند. او در همین دوران زندگینامه ای از نیکولا تسلا مطالعه کرد که باعث شد تحولی در روند فکریش صورت بگیرد.

لری از اینکه تسلا نوآوری های بسیاری را به وجود آورده بود و درعین حال زندگیش مملو از رنج و فقر بود و در اوج بی پولی از دنیا رفت، بسیار در شگفت بود. تسلا به عنوان پدر فیزیک و مهندسی الکتریک توان AC را به همراه یک موتور AC اختراع نمود. او در بسیاری از رشته های علمی از جمله : رباتیک ، کنترل راه دور ، رادار و کامپیوتر پیش گام بود.

ایده های نو و بلند پروازانه لری بیچ 

بعضی حتی او را به جای مارکونی مخترع رادیو می دانند. اما با وجود تمام این دستاوردهای خلاقانه ، به او لقب دانشمند دیوانه داده بودند! مشکل اصلی تسلا عدم توانایش در تبلیغ و یافتن راهکارهایی عملی برای پیاده سازی ایده هایش بود. به همین خاطر او نتوانست به آنچه که استحقاقش را داشت برسد. لری که به شدت تحت تأثیر زندگی تسلا قرار گرفته بود ، تصمیم گرفت درست به اندازه تسلا خلاق باشد اما این را هم اضافه کرد که  اختراع وسایل به تنهایی کافی نیست. بلکه باید بتوان تکنولوژی را به زندگی مردم آورد و در کنار آن از لحاظ مالی به درجه بالایی رسید.

آشنایی لری پیج با سرگی برین نقطه عطف زندگی لری

در ادامه بیوگرافی لری پیج ، به نقطه عطف زندگی او ، یعنی آشنایی با سرگی برین که به راه اندازی موتور جستجوی گوگل انجامید می پردازیم. لری پیج پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه استنفورد ، تصمیم گرفت تحصیلات خود را در مقطع دکترا در همان دانشگاه ادامه دهد. او مطالعات خود را در زمینه ریاضیات شبکه اینترنت ادامه داد. به زبانی ساده تر او بر روی ارتباط صفحات مختلف وب با همدیگر تحقیق می کرد. لری تصمیم گرفت در ادامه تحقیقاتش ارتباط صفحات وب و دسترسی به آن ها از طریق یک منبع مشترک ، به عنوان موضوع پایان نامه اش انتخاب کند. در همین زمان لری با سرگی برین آشنا شد. سرگی برین یکی دیگر از دانشجویان مقطع دکترای دانشگاه استنفورد بود که به پروژه پایان نامه پیج ، که در آن زمان Backrub نام داشت ، علاقه مند شد و بنابراین باهم همکار شدند.

لری پیج

لری پیج

همکاری لری بیچ و سرگی برین

این دو با هم مقاله ای منتشر کردند با عنوان “آناتومی یک موتور جستجوی بسیار بزرگ ابرمتنی” این مقاله به یکی از معتبر ترین مقالات زمان ، با بیشترین میزان دانلود تبدیل شد. بعد از این بود که پیج و برین متوجه این نکته شدند که  با الگوریتمی که نوشته اند ، می توانند یک موتور جستجوی عالی بسازند.

آن ها تلاش کردند با استفاده از برنامه نویسی HTML ، یک صفحه جستجوی ساده برای کاربران عادی راه اندازی کنند. چون کسی را نداشتند که گرافیک پیشرفته تر و زیباتری به صفحه آن ها اضافه کند. موتور آن ها که هنوز Backrub نام داشت ، به سرعت رشد کرد و بین دانشجویان استنفورد به محبوبیت رسید. با گسترش کاربران آن ها به سرورهای جدیدی نیاز پیدا کردند.

شروع به کار گوگل

در ادامه بیوگرافی لری پیج ، به مهم ترین قسمت زندگی او , یعنی راه اندازی گوگل می رسیم. در سال ۱۹۹۷ لری پیج و سرگی برین تصمیم گرفتند نام جدیدی برای موتور جستجوی خود انتخاب کنند. یک سال بعد، آن ها نام googol به معنای عدد یک با صد صفر در جلوی آن را انتخواب کردند. علت این انتخاب آن ها این بود که  موتور جستجوگر آنها دارای منابع بی نهایت است و به علاوه برای نشان دادن اینکه حجم عظیمی از داده ها در وبسایت آن ها مورد جستجو قرار می گیرد بود.

 آن ها هدف خود را با این جمله منتشر کردند : “سازماندهی اطلاعات جهان و کاربردی کردن آن برای عموم مردم.” این تحقق بخشیدن به همان رویای دوران کودکیش بود. آن ها آینده روشنی را در مقابل خود می دیدند. اما هنوز نتوانسته بودند نظر سرمایه گذاران را جلب کنند.

ایجاد دفتر و شرکت گوگل

تا اینکه اندی بچتولشیم ، بنیان گذار سان مایکروسیستمز، پتانسیل واقعی دستاورد آن ها را دید و چکی به مبلغ یک صد هزار دلار در وجه شرکت گوگل نوشت. این در حالی بود که شرکتی به نام گوگل ، هنوز وجود خارجی نداشت. بعد از این لری پیج به فکر جمع کردن سرمایه افتاد و توانست حدود یک میلیون دلار وام بگیرد. همین مقدار سرمایه اولیه شرکت شد. در همین زمان بود که اولین دفتر مرکزی شرکت را در گاراژ یکی از دوستان خود ، در منلو پارک کالیفرنیا افتتاح کردند. روند رو به رشد آن ها همچنان ادامه داشت تا اینکه  در سال ۱۹۹۹ ، دفتر شرکتشان را به ساختمان های ماونتین ویو کالیفرنیا منتقل کردند و از همان وقت ، این دفتر با نام مجموعه گوگل پلکس که یکی از خارق العاده ترین و نوآورترین محیط های کاری دنیا است ، شناخته می شود.

لری پیج

لری پیج

عرضه سهام گوگل در بازار

پس از اولین عرضه سهام گوگل ، لری پیج و سرگی برین در سن ۲۷ سالگی میلیاردر شده بودند. این درست همان چیزی بود که لری پیج به دنبالش بود. شرکت گوگل با ارائه خدمات و اپلیکیشن های محبوب و جدید ، به رشد خود ادامه داد. در پایان سال ۲۰۰۶ ، شرکت گوگل ۱۰هزار کارمند داشت و درآمدی در حدود سالانه بیش از ۱۰ میلیارد دلار! گوگل اقدامات استراتژیک موفقیت آمیزی هم داشت. ازجمله: خرید شرکت یوتیوب در سال ۲۰۰۶ به مبلغ ۱٫۶۵میلیارد دلار، و خرید موتورولاموبیلیتی در سال ۲۰۱۱ به مبلغ ۱۲٫۵ میلیارد دلار.

لری پیج

لری پیج

زیر مجموعه قرار گرفتن گوگل در هلدینگ آلفابت

در دهم آگوست سال ۲۰۱۵ میلادی ، لری پیج رسما اعلام کرد که شرکت گوگل زیرمجموعه ای از شرکت هلدینگ آلفابت در خواهد آمد. در این بیانیه ، پیج شرکت هلدینگ آلفابت را اینگونه توصیف نمود: آلفابت اجتماعی از شرکت هاست که گوگل بزرگترین بخش این مجموعه است.

هدف پیج این بود که قدرت مدیریتی بیشتری داشته باشد و بتواند اهداف مستقل غیر مرتبط مثل ساخت لوازم خانگی هوشمند ، گسترش اینترنت از طریق پروژه بالون های لون و بهبود زندگی بشر را هدایت کند. نام آلفابت ، مجموعه ای از حروف است که یک زبان را ارائه می دهد.

زندگی شخصی لری پیج

لری پیج در هشتم دسامبر سال ۲۰۰۸ ، با لوسیندا ساوتورث ازدواج کرد. لوسیندا فارغ التحصیل رشته پزشکی است. مراسم ازدواج آن ها در جزیره نکر ریچارد برانسون برگزار شد. حاصل ازدواج آن ها دو فرزند است. لری علاقه ای به خریدهای جنجالی و پرسو و صدا ندارد. ولی به عنوان یکی از طرفداران کاهش مصرف سوخت فسیلی ، مالک عمارتی با کمترین زیان ممکن برای محیط زیست است. عمارت لری پیج ، در پالوآلتو به مدل های انرژی پاک و مخازنی برای ذخیره آب باران مجهز است.

لری پیج

لری پیج

اقدامات بشر دوستانه لری پیج

در انتهای بیوگرافی لری پیج ، به کارهای عام المنفعه اخیر وی می پردازیم. پیج یکی از سرمایه گذاران تسلا موتورز است. او در تکنولوژی انرژی های تجدید پذیر سرمایه گذاری کرده است و با کمک Google.com بازوی بشردوستانه گوگل ، اتخاذ پلاگین ماشین های برقی هیبریدی و سرمایه گذاری در دیگر انرژی های جایگزین را ترویج می دهد. در سال ۲۰۱۴ میلادی ، لری پیج و همسرش لوسیندا مبلغ ۱۵ میلیون دلار برای مبارزه با بیماری ابولا در غرب آفریقا اهدا کردند.

در جولای سال ۲۰۱۴ میلادی ، مجله فورچین ، پیج را مرد سال تجارت و شجاع ترین مدیرعامل جهان نامید. یک سال بعد ، مجله فوربز ، لری پبج را در لیست قدرتمندترین مردم دنیا قرار داد و گوگل را با نفوذترین شرکت دنیا نامید. در اکتبر ۲۰۱۵ میلادی نیز ، همین مجله ، لری پیج را به عنوان مشهورترین مدیر اجرایی آمریکا معرفی کرد.

سرمشق قرار دادن لری بیچ

لری بیچ انسانی سخت کوش و فعال با ایده های خارقالعاده بود. او خود را متعهد کرد که خلاقیتش را بالا ببرد و توانست به هدفش برسد. او برای رسیدن به رویای کودکیش ، تلاش و اندیشه کرد. او افکار خلاقانه را در درون خود رشد و پرورش داد و تلاش کرد تا به آنها جامه عمل بپوشاند. همه جانبه نگری و توجه به اختراع و ثروتمند شدن در کنار هم موجب شده که او هم مخترع بلند آوازه ای باشد و هم به ثروت و شهرت کلان دست پیدا کند.

از ویژگی های دیگر مهم وی عدم ولخرجی و مصرف به اندازه نیاز و دفاع از محیط و طبیعت بود. استفاده از انرژی های پاک و ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست بیش از خلاقیت و ثروت او با ارزش و مهم است. او مجموعه ای از صفات نیک را یکجا با هم دارد و این به رشد و تعالی روحی و جسمی او منجر شده است. 

در رابطه با این مطلب تجربه ، نظر و عقیده خود را با کتاب صوتی به اشتراک بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *