بیوگرافی سویچیرو هوندا

بیوگرافی سویچیرو هوندا کارآفرین مشهور ژاپنی که توانست در جهان غوغا به پا کند قطعا برای شما جذاب و خواندنی خواهد بود.

بی­ شک سویچیرو هوندا نیز از قائله سخت­کوشی ژاپنی­ها مستثنی نیست. چشم­ بادامی که شاید به تنهایی برای اثبات پرتلاش بودن این کشور آسیایی کافی باشد. روحیه جنگجویی و شخصیت شکست­ ناپذیرش باعث شد تا تمام فراز و نشیب­های راه را تاب بیاورد وامروز به عنوان یک نماد تمام قد از خواستن و توانستن از او یاد شود.او که نه با تحصیلات آکادمیک و نه با پشتوانه مالی بلکه تنها با جسارت و پشتکار خود به میدان آمد. اوکه بارها و بارها زمین خورد و دوباره روی پاهایش ایستاد و هربار قوی­تر از پیش ظاهر شد تا بگوید امید و پشتکار باچاشنی ریسک­پذیری تنها سرمایه ­اش است. این بار کتاب صوتی بیوگرافی سویچیرو هوندا معرفی می کند. 

دانلود رایگان کتاب صوتی چهار میثاق دون میگوئل روئیز

 سویچیرو هوندا

سویچیرو مثال نقضی است بر تمام ادعاهای جهان سومی که بی­گمان شاهدش بوده­ایم اینکه: “نسل سوخته ­ایم”  “نسل جنگ نابود شده­ ایم” و از این قسم سخنان او در بدترین جنگ تاریخ وقتی تازه صنعتش پاگرفته بود شاهد نیست و نابودشدن هرآنچه داشت شد، آیا زانوی غم بغل گرفت و گفت کار من دیگر تمام است؟ خیر او این بار مسمم­تر از پیش شروع کرد, اوضاع مردم را دید و به فکر ساختن وسیله­ای افتاد که در این شرایط دردی از مردم دوا کند و همین او را دوباره به اوج رساند.

اما این تنها باری نبود که او مشق دوباره ایستادن را می­نوشت. بلای طبیعی از راه رسید و خسارات و ضررهایی به شرکتش وارد کرد که چیزی از خسارات جنگ کم نداشت. اما او سویچیرو هوندا بود و این قسم مسائل به همین راحتی نمی­توانست او را از پای بیاندازد حتی قوی­تر از گذشته­اش می­ ساخت.

بیوگرافی سویچیرو هوندا

بیوگرافی سویچیرو هوندا

هوندا در ۱۷ نوامبر ۱۹۰۶ در روستایی از توابع هاماماتسو از توابع شهر شیزوکا ژاپن به دنیا آمد روستای کومیو که او هم مانند سویچیرو هوندا توسعه یافته و حالا با نام شهر تنریو شناخته می­شود, پدرش گیهی هوندا آهنگر و مادرش میکا بافنده بود, پدر و مادری آفریننده و خالق که شاید بهترین اثرشان سویچیرو باشد.

گیهی هوندا تنها یک آهنگر نبود بیشتر مانند آچار فرانسه روستا به نظر می­آمد,گاهی در نقش دندان­پزشک و از آنجایی که آهنگری زبر دست بود دوچرخه­های آسیب دیده مردم را نیز تعمیر می­کرد همین امر موجب شد تا دوچرخه­های خراب را خریداری کند و پس از تعمیر با قیمتی مناسب­تر بفروشد و با این کار رونقی در کارو بار ایجاد کند و همین­طور هم شد و دیری نپاییید که فروشگاه دوچرخه آن­ها به بزرگ­ترین فروشگاه محل تبدیل شد. در این هنگام سویچیرو نیز در لابه­لای تعمیرات پدر شاید نهادینه شدن “ساختن” را تمرین می­کرد.

بیوگرافی سویچیرو هوندا و تحصیلات ابتدایی وی

سویچیرا در سال ۱۹۱۳ به مدرسه رفت او دانش آموز درس­خوانی نبود,اما روحیه کنجکاوانه­ای داشت و دنبال خلق و ابداع بود,یک­بار در مدرسه به جعل امضای والدین دست زده بود و این کار را برای هم مدرسه­ای­هایشم هم انجام داده بود و مسئولان مدرسه متوجه این امر شده بودند  به پدرش گزارش داده بودند,گیهی که او هم یک ژاپنی سخت­گیر در امر تربیت بود یک روز تمام سویچیرو را تنبیه کرده بود.

سویچیرو که چندان دل به درس نمی­داد در خانه هم در تعمیر دوچرخه به پدرش کمک می­کرد و کار با ابزار آلات مکانیکی باعث می­شد دست و رویش همیشه کثیف باشد و در مدرسه لقب “دماغ سیاه” را به او داده بودند. او عاشق صدای موتورهای  آسیاب برنج بود به­طوری که می­گوید: اگر با آن­ها فاصله داشتم چشمانم را می­بستم و با تمام وجود به صدایش گوش می­دادم و اگر نزدیک بودم ساعتها به نظاره کار موتورش می­ نشستم.

برای مطالعه و یادگیری بیشتر دانلود کنید ؛ دانلود رایگان کتاب صوتی  از دولت عشق کاترین پاندر

محرک شروع به کار

سویچیرو در مورد اولین دیدارش با ماشین اینگونه سخن می­گوید: وقتی اولین بار اتومبیل در حال حرکت در جاده را دیدم ، بدون دلیل و تنها از روی کنجکاوی  شروع به دویدن به دنبال آن کردم. حرکت اتومبیل بدون نیاز به نیروی محرکه مانند اسب و تنها با نیروی خودش، مرا را شگفت‌زده کرده بود. سویچیرو با تمام وجود به دنیال اتومبیل دوید تا این که آن را در مسیر جاده گم کرد. او در صحبت‌هایش از لحظه‌ای یاد می‌کند که لکه‌ی روغن چکیده شده از خودرو روی زمین را مانند فردی که در بیابان آب پیدا کرده، بوییده است و همواره این لحظه را نقطه عطف زندگیش می­داند.

حالا با این تصورات از سویچیرو کودکی که علاقه­ ای به نشستن پشت نیمکت­ های مدرسه ندارد و همیشه با دست ورویی کثیف ناشی از کار در تعمیرگاه پدرش در کلاس حاضر می­شد و ساعت­های متمادی به گوش دادن به صدای موتور آسیاب برنج و نگاه کردن به اجزای آن سپری می­کرده,اولین بار که اتوموبیل می­بیند تا می­تواند از سر شگفتی دنبالش می­دود و بعد به بو کشیدن قطرات روغنی که بر جاده ریخته می­پردازد؛دیگر عجیب نیست  شنیدن اینکه وقتی آگهی استخدام شرکتی را در روزنامه دید بلافاصله دست از تحصیل کشید و به توکیو پایتخت ژاپن رفت و در سن ۱۵ سالگی به استخدام شرکت Art shokai رفت.

این شروع زندگی کاری سویچیرو به حساب می­آید. او در سال ۱۹۳۵ ازدواج کرد و همسرش حسابدار شرکتش بود و در اکثر سفرها او همراه سویچیرو بود. حاصل این ازدواج ۴ فرزند بود که معروف­ترین آن­ها هیروتوشی هوندا مالک شرکت Mugenاست.

بیوگرافی سویچیرو هوندا و شروع به کار وی

درخواست او از سوی شرکت Art shokai پذیرفته شد. او در ابتدا به عنوان شاگرد گاراژ مسئولیت­های ناچیزی چون نظافت و پذیرایی را بر عهده داشت. اما کمم یوزو ساکاکیبارا صاحب کارخانه که علاقه شدید و توانایی سویچیرو را می­دید تعمیرات مکانیکی و مهارت برخورد با مشتری را به او یاد داد. این شرکت در آن زمان که مردم عادی قدرت خرید اتوموبیل را نداشتند به کار اتوموبیل­های مسابقه­ای هم مشغول بود و این کار تجربیات مفیدی را در اختیار هوندا قرار داد همچنین آنها مشتری­هایی داشتند که ماشین­هایی از کارخانه­های معتبر دنیا برای تعمیر نزد آن­ها می­آوردند و این­ها مهارت­هی سویچیر هوندا را افزایش داد.

هوندای ۲۰ ساله که به دلیل کوررنگی از خدمت سربازی معاف شده بود تصمیم گرفت به طور مستقل کار کند و به مهمین خاطر یک شعبه از شرکت شوکای را در شهر هاماتاسو تاسیس کرد. او باز هم اولین بود و اینبار اولین شاگرد ساکاکیبار بهئ حساب می­آمد که کسب و کار مستقل دایر کرده است. آن­ها کم کم تعداد ۳۰ کارمند استخدام کردند و به تولید کامیون­های کمپرس و بهینه­سازی اتوبوسان مسافربربری مشغول بودند.

اما هوندا آدم ماندن در یک وضعیت و در جا زدن نبود و علارغم پیشرفت تصمیم گرفت با همکاری شرکت شوکای کسب و کار جدیدی را راه بیاندازد. آن­ها شرکت Tokai Seiki Heavy Industry را تاسیس کردند.هوندا که شب­ها در کارخانه قدمی کار می­کرد و شب­ها برروی پروژه­های طراحی و تولید رینگ و پیستون مشغول بود  فقدان تحصیلات آکادمیک را احساس کرد و تصمیم گرفت  در موسسه آموزش­های صنعتی هاماتسو ثبت نام کند.

برای الگو بردری از افراد موفق همچنین بخوانید: بیوگرافی ریچارد برانسون

بیوگرافی سویچیرو هوندا و تحصیلات عالیه وی

اما حتی این احساس نیاز هم نتوانست او را با تئوریات بدون تجربه آشتی دهد او که نه یادداشتی برمی­داشت و نه در امتحانات شرکت می­کرد از سمت مدیر مدرسه به خاطر شرکت نکردن در امتحانات دعوت به ترک مدرسه شد! به گفته خودش تحصیلات صرف برای مدرک ارزشش برای او کمتر از یک بلیط سینما بود و از حرف­های مدیر هم برنیاشفت.

در آن سال­ها سیستم تشکیل شبکه­ای گاکوباتسو موسوم به “پسران خوب قدیم در ژاپن مرسوم بود که سویچیرو همیشه از آن با احساس تحقیر شده­گی فراوان یاد می­کند زیرا معتقد بود این سیستم به جای تمرکز بر توانایی­ها و استعدادهای فردی بر مدرسه­ای که افراد از آن فارغ و تحصیل شده­اند اهمیت می­دهدد.

گرچه در ابتدا از۵۰ نمونه­ای که برای شرکت تویتا فرستاده بود تنها ۳ نمونه مورد قبول واقع شد اما بعد از آن در این راستا بسیار موفق شد و حالا او بزگ­ترین تولید کننده قطعات شرکت تویتا و شرکت هواپیماسازی ناکاجیما را به خود اختصاص داده بود. اما پاگرفتن شرکت و قدرت آن دیری نپایید و در سال ۱۹۴۱ژاپن وارد جنگ شد  و این تنها شرکت هوندا نبود که در شعله­های آتش جنگ جهانی می­سوخت که شهر هاماماتسو هم به کل از آن آتش  درامان نبود.

غلبه بر ناملایمات و محدودیت ها

سال­های ویرانی پس از جنگ فرا رسیده بود حالا که همه چیز سهمیه بندی و به اندازه محدود وجود داشت خود هوندا هم سوخت کافی برای اتوموبیلش نداشت به فکر ساختن سوخ ترکیبی افتاد و موفق هم شد ولی در این مدت که از دوچرخه­اش بیشتر برای حمل و نقل استفاده می­کرد به این فکر افتاد که موتوری را بر روی دوچرخه­ اش سوار کند و با این کار اولین موتورسیکلت دنیارا با نام خودش ثبت کرد. اما دیری نپایید که زلزه باقی مانده کارخانه­اش را نابود کرد ولی حتی آن هم نتوانست هوندارا از تلاش بازایستاند.

بیوگرافی سویچیرو هوندا

بیوگرافی سویچیرو هوندا

بیوگرافی سویچیرو هوندا  و تولد شرکت هوندا

در سال ۱۹۵۸ هوندا سهام شرکت توکای سیکی را به شرکت تویتا فروخت و و خودش مرکز تحقیقیات فنی هوندا را تاسیس کرد مرکزی که بعدا به هوندا موتور تغییر نام داد. سویچیر هوندا سرمایه گذار مطمئنی را یافت و دیگر خودش تمام تمرکزش را بر روی کارهای مهندسی گذاشت.تاکئوفوجیساوا هم مانند هوندا شخصیت بلندپرواز و ریسک پدیری داشت ترکیی که گرچه در ابتدا تا مرز نابودی شرکت پیش رفت اما نهایتا هوندا موتور را به اولین شرکت تولید کننده موتور در ژاپن تبدیل کرد.

در کنار توسعه و پیشرفت فنی و مالی شرکت هوندا موتر, این شرکت در امر مدیریت هم انقلابی به پا کرده بود سویچیر که در سبک مدیریتی خودش بیش از هرچیز بر توانایی­های فردی برای ارتقاء اعتقاد داشت تا طی کردن سلسله مراتب افراد شایسته را روز به روز شناسایی و در جایگاه درست قرار می­داد،او در تمام سال­های کاری خود هیچ یک از آشنایانش را در پست مقامی خاص قرار نداد.

تولید موتور سیکلت هوندا

حالا هوندا تنها با عرضه وتولید موتورسیکلت  ارضا نمی­شد و تصمیم گرفت رویای کودکی خود تولید اتوموبیل را به واقعیت تبدیل کند. دور از پیش بینی نبود که در این زمینه هم به سرعت قله های موفقیت را در می­نوردد او در ابتدا مقام سوم را در تولید خودرو در ژاپن به دست آورد ولی دیری نپایید که نه تنها مقام اول ژاپن که خودروسازی خود را به آمریکاهم توسعه داد و HONDA ACCARDدر پایان دهه ۸۰ به پرفروش­ترین خودرو آمریکا تبدیل شد.

هوندا که در طول ۶۵ سال مدیریت شرکتش هیچ خودرویی نمانده بود امتحان نکند در سال۱۹۷۳ بازنشسته شد و به سمت معاونت اتاق بازرگانی توکیو و صنعت اتوموبیل­رانی ژاپن منصوب شد. سرانجام این اسطوره­ی سامورایی با کوله باری از افتخارات از جمله دکترای افتخاری از دانشگاه­های فنی میشیگان وایالاتی اوهایو, بالاترین مقام ژاپن یعنی روبان آبی, با ۴۷۰ اختراع و۱۵۰ پتنت ثبت تاجری که با۳۲۰۰ دلار پا به عرصه گذاشت و درنهایت شرکتی تاسیس کرد که درآمد ماهانه­اش بالغ بر۳۰ میلیارد دلار بود در ۵ آگوست ۱۹۹۱ چشم از دنیا فرو بست. با مرگ وی نیز بیوگرافی سویچیرو هوندا به پایان رسید. 

الگوبرداری از افراد موفق

هوندا موفق شد چون به کارش علاقه و اشتیاق وافر داشت. با مطالعه بیوگرافی سویچیرو هوندا به این نتیجه رسیدیم که تلاش و پشتکار همراه با اشتیاف و شور وافر نیازهای ضروری برای غلبه بر مشکلات و محدودیت ها و رسیدن به پیروزی است. هر کس که به کارش علاقه مند باشد و جهت رسیدن به ان تلاش آگاهانه و هدفمند و مستمر داشته باشد ، موفق خواهد شد. بیوگرافی سویچیرو هوندا مصداق بارز این قانون جهانی است که تلاش مداوم و علاقه می تواند هر مشکلی را پیش روی بردارد و مسیر موفقیت را صاف و هموار نماید. 

در رابطه با بیوگرافی سویچیرو هوندا و الگوبرداری از افراد موفق نظر و تجربه خود را با کتاب صوتی به اشتراک بگذارید. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *