بیوگرافی ریچارد برانسون

بیوگرافی ریچارد برانسون ، شجاع ترین الگوی کارآفرینی دنیا برای کسانی که عاشق ریسک کردن و نوآوری در زندگی هستند، مانند یک معجون انگیزه بخش خواهد بود.

ریچارد چارلز نیکولاس برانسون ، این اعجوبه نترس که با سکون و راکد ماندن بیگانه است. او که نه اختلال­های مادرزادیش و نه سن و سال کم و نه عدم داشتن سواد آکادمیک نتوانست موجب ناتوانی در پیشرفتش باشد. بی­پروایی و نترس بودنش شاید شاه کلید موفقیت­های چشم­گیر او باشد. اگر بخواهیم یک سری از ویژگی­های ریچارد را بیان کنیم وجه اشتراک همه آن­ها رهایی و در قید و بند نبودن است. با کتاب صوتی همراه باشید و از فراز و فرودهای بیوگرافی ریچارد برانسون مطلع شوید. 

بیوگرافی ریچارد برانسون

ریچارد برانسون در تمام حیط­های کاری خود به تمام معنا یک نوآور بی­ کم و کاست به شمار می­رود که در هر زمینه­ای که بخواهد فعالیتی داشته باشد ، اصل ناب بودن موضوع برایش بسیار حائز اهمیت است. دوست ندارد دوباره کاری از روی کارهای دیگران باشد ، او از انتخابات کلیشه­ای به دور است در هر زمینه­ای صاحب سبک به حساب می ­آید.تنوع طلبی را از مجموعه فعالی­هایش می­توان حدس زد  ریچارد به هیچ وجه دونباله­رو خط مستقیم نیست و همواره در انحناها سیر می­کند!

او همواره از هر قید و بندی بیزار بوده حتی به افراد سرشناس همیشه این ایراد را وارد می­داند که در همه جا با لباس رسمی ظاهر می­شوند. این قید و بند گریزی او سبب شده که ریچارد حتی در دیدارها و جلسات کاملا رسمی از به تن داشتن لباس رسمی خودداری کند.

دوران کودکی ریچارد برانسون

ریچارد برانسون در ۱۸ ژوئیه سال ۱۹۵۰ در بلک هیث در جنوب شرقی لندن متولد شد. او فرزند ارشد خانواده بود پدرش ادوارد جیمز برانسون دادیار بود و مادرش ایوهانتلی برانسون مهماندار هواپیما و هنرمند باله بود. البته مادر ریچارد علاوه بر این کارآفرینی هم می­کرد او در ساخت جعبه­ های کوچک چوبی برای جای دستمال کاغذی یا زباله فاعلیت داشت. شاید در کارآفرینی­ های بعدهای ریچارد بی ­تأثیر نبوده است. پدربزرگ ریچارد سرجورج آرتور هاروین نیز قاضی بوده است که یکی از شغل­های معتبر نزد پادشاه انگلستان است.

برای مطالعه بهتر و بیشتر کتاب صوتی پیشنهادی ما: کتاب صوتی عشق را بجویید تا بیابید

دوران مدرسه ریچارد با شروع در مدرسه ابتدایی اسکایتکلیف آغاز شد و بعد در مدرسه کلیف ویو هاوس مشغول به تحیل شد و آخرین مدرسه­ای که ریچارد در آن مدتی را سپری کرد مدرسه غیر انتفاعی استو در باکینگ همشایر بود. ریچارد دچار اختلال خانش پریشی یا دسلکسی بود, اختلالی که در آن سطح هوش نوشتاری پایین­تر از سطح معلومات و هوش عمومی  فرد است و بیش از هرچیز در دیکته و هجای کلمات با موشکل مواجه می­شوند.

بیوگرافی ریچارد برانسون

بیوگرافی ریچارد برانسون

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: بیوگرافی جیم ران مردی که مسیر موفقیت را به آنتونی رابینز نشان داد

تغییر مسیر زندگی ریچارد

او با این اختلال تحصیل را برای خودش سخت دید و در ۱۶ سالگی برای همیشه با فضای آموزشی خداحافظی کرد. در همان سال که او تازه وارد دوران نوجوانی شده بود مجله­ای را راه اندازی کرد به نام “دانش ­آموز” Student  مجله ریچارد بسیار خوب جواب داد و در اکثر مدارس به فروش رفت به طوری که در  دهه ۱۹۶۰ به چنان آوازه­ای دست­ی افته بود که با چندین تن از چهره­ های سرشناس آن زمان  از جمله: رونالد دیوید لینگ و میج جگر مصاحبه کرد.

او در همان کسب و کار اولیه­ اش هم ردپایی از موسیقی را مشاهده می­کرد. چیزی که بعدها موجب شهرت و ثروت بی­شمار وی شد. در همان سال­ها هم به معرفی چندین آلبوم موسیقی در مجله­اش پرداخت که با استقبال بی­نظیری رو به­ رو شد. این ورود کم و بیش و جسته و گریخته­ اش به دنیای موسیقی علاوه بر رونق کاری موجب کشف علاقه­اش در این زمینه شد. او پس از مدتی شروع کرد به فروختن آهنگ­ها و آلبوم­های موسیقی تحت عنوان ویرجین که در همان ابتدا رونق خوبی داشت و پول خوبی عایدش می­ شد.

تأسیس شرکت ورجین ریکوردز Vergin Records

همانطور که گفتیم ورجین در همان ابتدای کار پر رونق بود و توانست درآمد خوبی برای برانسون به ارمغان آورد بنابراین ریچارد در سال ۱۹۷۲ تصمیم به تأسیس شرکت ضبط موسیقی ورجین ریکوردز با کمک نیک پاول گرفت. آن­ها در ابتدا زمینی در شمال آکسفورد را برای این کار خریداری کردند. نکته بسیار جالب درمورد انتخاب ورجین نا آشنا بودن اکثر کارکنان این شرکت با موسیقی بود!

اولین مشتری سرشناس آن­ها مایک اولفیلد بود که آلبوم Tubular Bells را با کمک شرکت ورجین بیرون داد. این آلبوم به فروش قابل توجهی رسید و محبوبیت چشم گیری به دست آورد و بعد از آن قراردادهای فراوانی با شرکت ورجین ریکوردز بسته شد. از جمله آن­ها می­توان به؛ رولینگ اسونز ، پیتر گابریل ، استیو وینوود ،پائولا عبدل اشاره کرد و این روند کاری ادامه داشت و روز به روز شناخته ­تر می­شد و قراردادهای بیشتری می­ بست. در سال ۱۹۸۰ شرکت ورجین ریکوردز با معرفی ستاره مشهوری چون کالچر کلاب به اوج خود رسید.

تأسیس شرکت هواپیمایی ورجین آتلانتیک ایرویز

 برانسون در سال ۱۹۸۴ شرکت هواپیمایی Virgin Atelantic Airways را تأسیس کرد. او تحت تأثیر روحیه بی پروایی و نترس بودنش  و همین­طور تنوع طلبی بی حد و مرزش دست به هرکاری می­زد. او این باور را داشت که باید در آن به موفقیت برسد. خودش هم در اتوبیگرافیش در مورد علت تأسیس شرکت هواپیماییش اینگونه می­گوید: علاقه اصلی من به زندگی ، مواجه با مشکلات بزرگ و شرایط دشوار است.  من دوست دارم زندگی را در حد نهایت تجربه کنم و می­خواستم همه چیز را امتحان کنم.

بیوگرافی ریچارد برانسون

بیوگرافی ریچارد برانسون

گرچه در ابتدای راه اندازی این شرکت برانسون با مشکلاتی مواجه شد اما او دست بردار نبود تا در این حیطه هم به موفقیت برسد. در ابتدای کار مشکلاتی بین ریچارد و بریتیش ایرویز پیش آمد.  بریتیش ایرویز شکایاتی را از ریچارد کرد و برانسون هم در جواب از او به خاطر تلاش ناعادلانه برای جذب مسافر ، هک کردن سیستم­ های کامپیوتری و افشای اسرار این شرکت شکایت کرد و در نهایت هم با اثبات ادعاهایش پیروز شد.

شروع موفقیت های ریجارد 

با این حساب بریتیش ایرویز مجبور شد علاوه بر پرداخت ۵۰۰ هزار پوند به خود برانسون و تقبل ۳ میلیون پوند هزینه­ه ای قانونی ، ۱۱۰ هزار پوند هم به شرکت ورجین آتلانتیک ایرویز پرداخت کند که برانسون آن را در بین کارکنان شرکت پخش کرد.

او در سال ۱۹۹۲ برای حفظ شرکت هواپیماییش مجبور به فروش ورجین ریکوردز شد. هرچند این کار را از روی اجبار انجامن داد نه از روی ارده قلبی به طوری که حتی در هنگام فروشش شروع به گریه کردن کرد. اما در آن برهه چاره دیگری جز فروش آن به قیمت ۵۰۰ میلیون پوند به شرکت EMIنداشت. اما این پایان کار در عرصه موسیقی برای برانسون نبود. او چندسال بعد در سال ۱۹۹۶ برند V2 Records را راه اندازی کرد اما تنها ۵ درصد از شرکت جدید را صاحب بود.

 او شرکت هواپیمایی خود را در کشورهای مختلفی توسعه داد از جمله؛  شرکت هواپیمایی بلژیکی  Euro Belgian Airlines را خریداری کرد و به ورجین اکسپرس تغییر داد همچنین در نیجریه و آمریکا در سال۲۰۰۶ شرکت­های Vergian Nigeria , Vergian America را تأسیس کرد.

از کسب و کار و رؤیای سفر به فضا تا فعالیت­های ریز و درشت برانسون

برانسون در سال ۲۰۰۴ گفت که قصد دارد شرکت گردشگری فضایی را تأسیس کند این شرکت با کوک پل آلن و برت روتان تأسیس شد. تکنولوژِی اولیه مدنظر آن حمل و نقل مسافران به قضا بود  او اعلام کرد که قصد دارد ، در افتتاحیه این پروژه دو فرزند خود را به فضا ببرد و همچنین تبلیغات این شرکت را بر روی جت شخصی خود پیاده کرد.

بیوگرافی ریچارد برانسون

بیوگرافی ریچارد برانسون

برانسون در حیطه حفاظت از محیط زیست نیز فعالیت داشته است او شرکت Virigin fuel را برای تأمین سوخت با قیمت مناسب برای هواپیماها و ماشین­ها راه اندازی کرد و سرمایه ­ای حدود ۳ میلیارد دلار را برای کمک به حفاظت از محیط زیست براورد کرد. او پارک آبی Seaworld را ساخت  و چالش زمین ورجین را برای تشویق دانشمندان برای ارائه راه­کاری برای خارج کردن کامل گازهای گلخانه ­ای از جو زمین را داد که جایزه این چالش ۲۵ میلیون دلار است.

روی اوردن ریجارد به صنعت موبایل

او در سال ۱۹۹۹ به صنعت موبایل روی آورد و شرکت ورجین موبایل را تأسیس کرد. اما در سال ۲۰۰۶ آن را به قیمت  یک میلیارد پوند به تلویزیون کابلی انگلیس فروخت و دوباره در سال ۲۰۰۷ با شرکت میدیا به این صنعت بازگشت. از دیگر فعالیت­های او به کار در حوزه انیمیشن می­توان اشاره کرد. در حوزه کارهای بشر دوستانه برانسون علاوه بر تأسیس چندین نهاد کار آفرینی در آفریقا  و دیدار با ماندلا و قانع کردن وی برای تأسیس سازمانی غیر انتفاعی برای کمک به این قاره در تأسیس مؤسسه کمک به کودکان گم شده تأسیس بنیادی برای ذخیره بند ناف کودکان نقش داشته است.

 او در سینما هم به نقش آفرینی پرداخته است. از جمله فیلم­ هایی که او بازی کرده می توان Frwnds ,Live and Kicking   و دور دنیا در ۸۰ روز  و بازگشت سوپرمن را نام برد. او علاقه زیادی هم به شرط­ بندی در مسابقات دارد و در حوزه سیاست هم چند باری ظاهر شده مانند: نامزد شهرداری لندن ، موافقت در عضویت لندن در اتحادیه اروپا و مخالفت و انجام رفراندوم در این زمینه.

او همچنین در نویسندگی هم مهارت دارد و یکی از کتاب­هیش با نام Losing my virginity به یکی از پرفروش ترین کتاب­های جهان تبدیل شد. در ورزش هم این اعجوبه بی نصیب نبوده وبا علاقه زیادی که به موج سواری با کایت دارد تعدادی رکورد جهانی به نام خود ثبت کرده است.

زندگی شخصی ریچارد برانسون

 ریچارد در سال ۱۹۷۲ با کریستین توماسی ازدواج کرد و بعد از ۷ سال از هم جدا شدند و اینبار در سال ۱۹۸۹ با تمپلمن ازدواج کرد و مراسمش راهم در جزیره شخصی خود نکر برگزار کرد. حاصل این ازدواج یک دختر به نام هولی و یک پسر به نام سم است. او در این جزیره در ۲۰۱۷ بابت طوفان ایرما  و در ۲۰۱۱ بابت آتشسوزی بر اثر طوفان آیرین خسارات زیادی به محل سکونت خانوادگیش وارد شد.

بیوگرافی ریچارد برانسون

بیوگرافی ریچارد برانسون

جوایز و افتخارات برانسون

علاوه بر جوایز متعددش در حیطه موسیقی از دیگر جوایز می­توان به: اهدای نشان شوالیه دوم از طرف ملکه الیزابت ، اهدای تونی جانسون ، قرار گرفتن در رتبه ۸۵ درصد فرد برتر بریتانیا از دید مخاطبان بی بی سی ، قرار گرفتن در بین ۱۰۰ نفر برتر جهان از دید مجله تایم ، گرفتن جایزه شهروند جهانی از سازمان خبرنگاران سازمان ملل ، جایزه رسانه ­ای آلمان ، جایزه صلح نروژ  و مجله ساندی تایمز او را به عنوان نفر اول کسب و کار در پنج دهه اخیر معرفی کرد.

الگوبرداری از بیوگرافی ریچارد برانسون

مطالعه بیوگرافی ریچارد برانسون نشان می دهد که این فرد در زمینه های زیادی استاد بوده است. این نشان می دهد که برای دست یابی به موفقیت ،تحصیل دانش فقط در یک زمینه خاص برای رسیدن به موفقیت کافی نیست. مطالعه بیوگرافی و الگوی موفقیت افراد زیادی نشان داده است که داشتن آگاهی کلی در همه زمینه ها به موفقیت افراد کمک زیادی می کند. 

تنوع برای بقا در طبیعت نیز یک ضرورت است. تنوع همیشه با کاهش ریسک و افزایش سود همراه بوده است. شکست در یک زمینه با تبحر در سایر زمینه ها جبران می شود. اگر خواهان موفقیت در زندگی هستید ، در همه زمینه ها تا جایی که برایتان ممکن است ، مطالعه کنید و دانش عمومی و تخصصی خود را افزایش دهید. منظور از دانش تخصصی دانشی آکادمیک و دانشگاهی نیست. بلکه در رابطه با حرفه خو تخصص و دانش روز را یادبگیرید و اطلاعات جدید و مدرن روز را کسب نمایید. 

1 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  ریچارد برانسون یکی از الگوهای موفق برای کسانیه که علاقمندند که در حوزه های مختلف وارد بشند. اون شخصیت بی نهایت جسوری داره. از اینکه وارد یه حوزه جدید بشه اصلا نمی ترسه. شخصیت شوخ طبع و فعالی داره و همیشه در حال لذت بردن از زندگیشه. یه بار یه عکس ازش دیدم که قیافه خودشو عوض کرده بود و اشکال خنده دار از خودش در آورده بود. تصور ماها اینه که ثروتمندان باید همیشه خیلی جدی و منظبت باشند و مواظب باشند که دیگران در موردشون چی میگن. برخلاف این باور، ریچارد برانسون اصلا براش مهم نیست کی در موردش چی فکر می کنه. واقعا همه ثروتمندا اینجوریند. بنظرم از بیوگرافی این مرد بزرگ میشه درس های زیر رو گرفت:
  ۱- فقط برای خودت زندگی کن تا موفقیت برات راحت تر بشه.
  ۲- در هر حوزه ای وارد شدی بهترین باش و بیشترین تلاشت رو بکن
  ۳- اگر راهی رو رفتی و نتیجه گرفتی به معنی شکست نیست لابد باید راه دیگه ای رو امتحان کرد.
  ۴- از همه پتانسیل ها و خلاقیت های ذهنیت استفاده کن.
  ۵- ترس ها رو بذار کنار این زندگی همش تجربست باید ازش لدت برد.
  ۶- ثروتمند شدن قرار نیست فقط از یه ایده یا راه خاص باشه، بینهایت راه برای ثروتمند شدن وجود داره.
  ۷- شکست در زندگی معنی نداره همه چیز تجربست. باید در یه مسیری تکامل طی کنی تا به موفقیت برسی

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *