دنیس ریچی

بیوگرافی دنیس ریچی مخترع زبان برنامه نویسی c

بیوگرافی دنیس ریچی ، ستاره ای که در سکوت کامل شهرت به فروغ خودش ادامه داد. او که خالق زبان برنامه نویسی c است با اختراعش دنیای رایانه را متحول کرد. دنیس مک الستر ریچی متولد ۹ سپتامبر سال ۱۹۴۱ در برونکسویل نیویورک است.علاوه به زبان برنامه نویسی c او سیستم عامل یونیکس را نیز اختراع کرد که هر دو اختراع، انقلاب عظیمی در دنیای کامپیوتر به وجود اورد و نام دنیس و همراهانش را تا ابد در میان علاقه مندان به این رشته جاودانه کرد.دنیس برای اختراع سیستم عامل یونیکس با دوست و همکار قدیمی خود یعنی تامپسون وارد عرصه شد و این اختراع و چندین پروژه دیگر را به نام خود ثبت کردن و همکاری و شریک کاری بودن انها در همه عرصه های تحقیقات کمک کننده و راحت کننده مسائل و مشکلات کاری انها بود و بسیار با هم موفق و پرافتخار در دنیای رایانه و برنامه نویسی ظاهر می شدند.

این مطلب را نیز برای خواندن به شما توصیه می کنیم: بیوگرافی استیو جابز

دنیس ریچیو تامپسون هر کدام جداگانه تحقیقات را انجام داده و در پایان نیز با همفکری یکدیگر روی مسائل نتیجه گیری می کرد و نتایج را در اختیار ازمایشگاه و گروه کامپیوتری قرار میدادند.در خاطرات نوشته اند بسیاری از اوقات در فشار و تنگنای کاری برهمدیگر خورده میگرفتن و حتی زمینه دعوا و قهر و ترک کار و پروژه را فراهم میکردن که دوستی و علاقه به کار باز انها و گروه را دور هم جمع می کرد.
دنیس در خاطرات نوشته که تحمل کردن من کار آسانی نبود و سخت گیری های من در میان اصحاب کامپیوتر زبان زد بود و تنها صبور بودن تامپسون بود که موجب پایداری ادامه فعالیت و دوستی چندین ساله ما می شد.
بنابر گفته دانشجوها و مخترعین رشته کامپیوترزبان برنامه نویسی c یکی از پایه ای ترین و اصیلترین متد دنیای کامپیوتر و برنامه نویسی بود که کمک شایانی به پیشگامان این عرصه کرد و دنیای برنامه نویسی را متحول ساخت .به خاطر کمک ها و اختراعات دست نیافتی دنیس ریچی بود که در دنیای ابرکامپیوترها به او لقب dmr دادن و نام او را با افتخار در تاریخ برنامه نویسی نگاشتن.
بسیاری از طرفداران و علاقه مندان دنیس اکنون نیز بارها و بارها خدمات او را بازگو کرده و بعد از سال ها از عملکرد ضعیف و تجلیل نکردن مناسب کاربدستان در زمان حیات و بعد از مرگ از این ستاره خاموش نشدنی دنیای رایانه به هراس امده و گله می کنند.
بارها گفته اند که دنیس شایان قدردانی فروانتر از همه مدیران و کاربدستان دنیای کامپیوتر است که موفقیت همه انها و شرکت های انها مدیون اختراعات زبان برنامه و سیستم عامل بود که اغازگر و بنا نهاده ان دنیس و گروه ازمایشگاه بل بود.

کودکی و تحصیلات

بیوگرافی دنیس ریچی را با آغاز روزهای تولدش شروع میکنیم. دنیس ریچی در سال ۱۹۴۱ در برونکسویل نیویورک به دنیا امد و پدرش الیسترای ریچی یکی از دانشمندان نامدار ازمایشگاه بل بود که افتخاری زیادی را بدست اورده و همیشه مشوق و راهنمای دنیس بود.
دنیس ریچی به همراه خانواده بعد از گذراندن کودکی و ابتدایی به سامیت در نیوجرس مهاجرت کردک و دوران دبیرستان را در انجا گذزراند و خود را برای دوران دانشگاه و تحصیلات تکمیلی اماده کرد.دگیس دوران دانشگاه و تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه هاروارد گدراند و در دوران تحصیل بسیار دانشجوی فعال و با استعداد بود.
نبوغ و استعداد دنیس در دوران تحصیل و همان سال های اغازین تحصیلش مشهود و مشخص بود در کلاس درس بسیار فعالتر از همگامان و همکلاسیانش ظاهر می شد و همیشه کنجکاو و هوشیار و دقیق با مسائل برخورد می کرد.
در کتاب خاطراتش معلمان دنیس گفته اند دنیس در کمال مودب و منظم بودن بسیار فعال و خوش ذوق نشان میداد و بارها در کلاس درس عرصه را با سوالات و معادلات پیچده بر ما و اساتید دیگر سخت میکرد و به چالش می کشید.

دنیس کارشناسی را در رشته فیزیک و مقاطع بالاتر را در رشته ریاضیات و کاربردها سپری کرد.موضوع پایاننامه او ساختارهای برنامه و پیچیدگی محاسباتی بود که زیر نظر استاد بزرگ پاتریک سی فیشر تحقیقات را انجام میداد و بعد از گذراندن پایان نامه و دفاع از آن هیچگاه دنبال مدرک phd خود نرفت و آن را تحویل نگرفت.
او در کل دوران دانشگاه و تحصیلات در هاروارد موفق و صاحب افتخاراتی ارزنده شد و بارها از طریق المپیاد های دانشجوی و انجمن های کامپیوتر موفق به کسب افتخارات بزرگی شد و همه اساتید و مدیران دانشگاه هاروارد بارها در خاطرات او از او با افتخار یاد کرده اند.

فعالیت های شغلی

دنیس ریچی

دنیس ریچی

دنیس ریچی در سال ۱۹۶۷ در مرکز تحقیقات علمی و محاسباتی ازمایشگاه بل مشغول به کار شد و با دوستش کن تامپسون شروع فعالیت کاری را از انجا شروع کردن.
دنیس و تامپسون در سال ۱۹۶۰ در ازمایشگاه بل تحقیقات روی سیستم عامل multics را شروع کردن و مدت ها طول کشید تا توانستن بعد از انجام تحقیقات و آزمایش و تکرار های مکرر پروژه را به نتیجه برسانند و نام خود را به عنوان پدر سیتم عامل های کامپیوتر معرفی کنند.
سیستم عامل یونیکس مخفف سرویس اطلاعاتی و محاسباتی چندگانه multiplexed information and computing srvice است که پایه سیتم عامل قرار گرفت.
دنیس در کل دوران کاری در شرکت های دیگری چون mit آزمایشگاه بل و جنرال الکتریک فعالیت فراوانی داشت.
بعد از کار روی سیستم عامل می توان گفت شروع فعالیت زبان برنامه نویسی c از آنجا بود که تامپسون زبان اسمبلی برای برنامه نویس ایجاد کرده بود که ان را b نامید و بعد از سال ها ریچی ان را ادامه داد و c نامید که امروزه نیز به عنوان یکی از اصلیترین ها کاربرد دارد.
دنیس تمام عمر خود را در ازمایشگاه بل گذراند و در سال ۲۰۰۷ بعد از کسب افتتخارات فراوان بازنشسته شد.
ریچی جدا از این عناوین و اختراعات در توسعه سیستم عاملplan9و inferno و همچنین زبان برنامه نویسی lim60 مشارکت اساسی داشت و افتخار افرسن بود.

زبانc

دنیس ریچی

دنیس ریچی

زبان محبوب و قدیمی دنیای کامپیوتر است که ان را پدر سی پلاس و پدربزرگ سی شارپ می نامند.زبان سی پایه زبان جاوا و سی پلاس پلاس به حساب می اید.
مزیت های زبان برنامه نویسی c
عدم وابستگی به سخت افزار یا سیستم عامل
یک یا چند منظوره است
تاثیر گزارترین زبان برنامه نویسی
زبانی ساخت یافته و قابل حمل است.زبان کوچک و کلمات کلیدی انگشت شمار دارد
سرعت قدرت و انعطاف پدیری بالایی دارد
تمام کلمات کلیدی حروف کوچک هستن و زبان به حروف حساس است

جوایز دنیس ریچی

دنیس ریچی

دنیس ریچی

در ادامه بیوگرافی دنیس ریچی به معرفی جوایز او می پردازیم. دنیس ریچی به تنهایی و به همراه دوست دانشمندش تامپسون در سال های کاری جوایز بسیاری را درو کردندکه از مهمترین آنها می توان به جایزه تورینگ در سال ۱۹۸۳ مدال richardwo hamming در سال ۱۹۹۰ که همه آنها را بدلیل توسعه زبان c و سیستم عامل یونیکس دریافت کرده و صاحب امتیاز شده اند.همچنین در سال ۱۹۹۷ اسم او در موزه تاریخ کامپیوتر نگاشته شد و در افتخاری بزرگ مدال فناوری ایالات متحد امریکا را از دست رئیس جمهور وقت بیل کلینتون دریافت نمود. دنیس در سال ۲۰۰۵ جایزه رسمی iri achievement را از موسسه تحقیقات صنعتی امریکا دریافت نمود و در اخرین مورد از طرف کشور ژاپن و تححت عنوان japanprize در بخش اطلاعات و ارتباطات جایزه را صاحب خود کرد.

زندگی شخصی و مرگ

دنیس هیچ گاه در طول عمر خود ازدواج نکرد.او در میان دوستداران خود به مردی فروتن،با ادب و خوش برخورد مشهوربود.ظاهر دنیس مانند اکثر نوابغ دنیای کامپیوتر ظاهر منحصر بفردی بود و همیشه او را با ریش بلند و ظاهر خاص می شناختند.

خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنم: بیوگرافی جانی آیو،بزرگترین طراح محصولات اپل

تاریخ شناس مشهور کامپیوتر پائول ای.سروتزی درباره او بعد از مرگ دنیس گفت:ریچی هیچ گاه در رادار قرار نداشت.او هیچ گاه نامی مشهور و پر سر و صدا نبود.اما اگر میکروسکوپ داشتید و با دقت به کامپیوتر نگاه میکردید نام او در تمام بخش های ان موجود است.

کتاب صوتی پیشنهادی: در سینه ات نهنگی می تپد

این گفته به واقع کاملا درست و حساب شده است.کمک دنیس به دنیای کامپیوتر انقدر ارزنده است که می توان با قاطعیت گفت که هیچ نقطه از سخت افزار یا نرم افزار کامپیوتر نیست که تاثیر پذیر از کار این دانشمند نباشد و حداقل چند درصد از کار و اختراعات او مبنای ساخت نباشد با این اوصاف واقعا کم لطفی ست اگر نام او بر سر زبان ها نباشد و بارها و بارها از او و افتخاراتش در کتاب های دنیای رایانه نگاشته نشود و در تئوری های تاریخی دنیای کامپیوتر از نظریات و معادلات و دست آورد های او برای دانشجویان جدید الورد این عرصه حرف به میان نیاید هر چند انچنان که از طرفداران او شنیده و خواننده ایم در وصف او و گروهش کم کاری شده و انچنان که شایسه مرتبه استادی اوست سخن به میان نیامده.

دنیس در ۲۰۱۱ در سن هفتاد سالگی در شهرک برکلی هایتس در نیوجرس فوت کرد.او در اواخر عمر خود دچار بیماری سرطان پروستات و نارحتی قلب شد.مرگ او یک هفته بعد از استیو جابز مدیر عامل شرکت اپل اتفاق افتاد و این اتفاق و سکوت رسانه ای دربرابر مرگ دنیس به خاطر همزمان بود مرگ او با جابز روزها بعد سبب دعوای لفظی طرفداران این دو نفر در فیس بوک و توییتر گردید که بسیاری به این دلیل دست به مقایسه این دو نفر داده بودن و نوشته بودن مقایسه این دو درست نیست چون ریچی اغازگر انقلاب بزرگی بود که پایه استیو جابر و شرکت اپل روی آن قرار داشت و در واقع هیچگاه مقایسه کسی که خودرو را اختراع کرده با مخترع نوعی ماشین مانند لامبورگینی درست نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *