بیوگرافی باتیستا فارینا

بیوگرافی باتیستا فارینا ، بزرگ ترین طراح اتومبیل جهان که از او به عنوان پیکاسوی طراحی اتومبیل یاد نیز می کنند را هم اکنون از کتاب صوتی بخوانید و با موفقیت ها و دستاوردهای این مرد بزرگ آشنا شوید.

باتیستا فارینا کسی که خلاقیت از اصول اولیه کارهایش به شمار می آید. هنوز هم خیلی ها با مرور کارهای باتیستا فارینا به وجد می آیند و از آنها بوی کهنگی نمی شنوند. اعتماد به نفس مثال زدنی و خود باوری مستحکم باتیستا که از توانای های سرشارش نشأت می گرفت که در رسیدن او به نامی پرآوازه در صنعت خودرو بی تأثیر نبوده است. نام باتیستا همواره با خودروهای بعد از جنگ جهانی دوم به زبان آورده می شود.

او مؤسس شرکت Carrozera Pinin Farina است که آن را در سال ۱۹۳۰ تأسیس کرد و بعد از مرگش پسرش سرجیو تا سال ۲۰۱۲ مدیریت آن را بر عهده داشت.  پس از آن این شرکت معتبر به یادگار مانده از باتیستا توسط پائولو پینی فارینا و سیلیو آنگوری اداره می شود. باتیستا طراح بسیاری از خودروهای مدرن بعد از جنگ جهانی به حساب می آید. در این مقاله  بیوگرافی باتیستا فارینا را در اختیار شما قرار می دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

خواندن این مطلب هم می تواند براس شما جذاب باشد: بیوگرافی سوچیر هوندا کارآفرین مشهور ژاپنی

سالهای تولد و دوره نوجوانی باتیستا 

این مرد خلاق دنیای اتومبیل در دوم نوامبر سال ۱۸۹۳ در تورین منطقه کورتانتزه ایتالیا به دنیا آمد. خانواده باتیستا بسیار پرجمعیت بود و او یازدهمین فرزند این خانواد به شمار می آمد. در خانه او را پینین می خواندند که به معنای کوچکترین است. پینین کوچک دیری نپایید که آوازه بزرگیش به سراسر جهان پیچید. او سر و کله زدن با اتوموبیل را از ۱۲ سالگی در فروشگاه بدنه اتوموبیل برادرش جیووانی آغاز کرد.
شرکت جیووانی برادر باتیستا Stabiliment Lndustriali Farina نام داشت و می توان آن را محل تولد ایده های خارق العاره باتیستا دانست. شروع درخشش این فارینای کوچک زیاد طول نکشید و دیری نپایید که در هفده سالگی او طرحی برای خودرو شرکت فیاد با نام فیاد زیرو ارائه داد و برای توضیحات طرحش آنجا حاضر شد.

زمانی کهجیووانی آنجلی نظر خود باتیستا را در مورد طرحش پرسید او با اعتماد به نفس راسخش پاسخ داد که: طراحی خودش را بسیار بیشتر از طراحی شرکت فیاد می پسندد. این پاسخ جسورانه آن هم از شخصی تازه کار که حتی طرحش را قابل مقایسه با طرح های مشهور و پر آوازه شرکت فیاد نمی داند و ادعا می کند بسیار بالاتر از آن است نشانگر توانایی بود که او در درون خود حس کرده بود. به همین دلیل شرکت فیاد  تولد ایده پردازی نو را در او احساس کرد و از همین رو جایزه کمیسیون طراحیش را به باتیستا داد.

کتاب صوتی پیشنهادی ما: کتاب صوتی افسانه خود باوری آلبرت آلیس  

شروع فعالیت حرفه ای باتیستا

باتیستا فارینا پس از آن هم برای مدتی دیگر در شرکت برادرش مشغول به کار شد تا هرآنچه را از دانش و تجربه و آزمون خطا لازم باشد به دست بیاور و با خیال آسوده تر به فکر راه اندازی شرکت طراحی خودش باشد. در خلال جنگ جهانی اول او علمش را در راستای کمک به تجهیزات جنگی کشورش به کار برد و به صورت شخصی مدیریت تولید هواپیماها آموزشی Avica را بر عهده گرفت و برای این کارش از سمت وزارت نیروی هوایی کشورش تقدیر نامه دریافت کرد. 

یکی از سفرهای مهمی که در افزایش ایده های باتیستا نقش به سزایی داشت سفر او به آمریکا در سال ۱۹۲۰ بود. گرچه در ابتدا به عنوان سفری گردشگرانه قصد رفتن به آمریکا را کرد اما در آنجا به مطالعه صنایع پیشرفته این کشور پرداخت. آمریکا کشوری روبه رشد بود و برای باتیستا جوان که سودای تأسیس شرکت را در سر می پروراند و می خواست علاقه اش را در مسیر روبه جلو درست هدایت کرده باشد، منبع الهام قوی بود تا تلاشش را هرچه بیشتر کند.

او در همین سفرش و در شهر دیترویت با هنری فورد ملاقات کرد وهنری که بوی ظهور شخصیتی بزرگ را در دنیای اتومبیل احساس کرده بود، از فارینا خواست تا در آمریکا بماند و در شرکت او یعنی فورد موتور مشغول به کار شود اما باتیستا که برنامه هایی در سر می پروراند قبول نکرد و به کشور خودش بازگشت.

زندگی شخصی و ازدواج باتیستا فارینا

پس از سفر باتیستا فارینا به آمریکا او ازدواج کرد و حاصل این ازدواج دو فرزندش بودند که اولین آن ها یعنی جیانا در سال ۱۹۲۲ به دنیا آمد و دومین فرزندش سرجیو با فاصله چهار سال در سال ۱۹۲۶ به دنیا آمد. باتیستا به مسابقات اتومبیل رانی هم علاقه داشت و در آنها نیز شرکت می کرد. در مسابقه ای که در سال ۱۹۲۱ مقام اول را کسب کرد و رکوردی که از خود به جای گذاشت تا ۱۱ سال بعد هم شکسته نشد.

تأسیس شرکت پینین فارینا

بالاخره سال بنا نهادن سنگ بنای آرزوهای باتیستا فارینا در سال ۱۹۳۰ فرا رسید. او که حالا با تجربه و دانش فراوانی از کار در شرکت خودرو سازی برادرش و شرکت در مسابقات اتوموبیل رانی به دست آورده بود با دست پر در ابتدای راه تحقق آرزهایش ایستاد. باتیستا فارینا شرکتش را با نام کارتیزریا پنین فارینا در همان سال بنا نهاد و از جمله سرمایه گذاران شرکتش لانسیا و عموی ثروتمندش بود.

همانطور که در ابتدای بیوگرافی باتیستا فارینا ذکر شد او به زادگاهش تعهد خاطر داشت و همین تعهد را می توان در بنا نهادن اولین دفتر و فروشگاهش در تورین دانست. باتیستا برای شروع تمام تمرکزش را برروی علاقه و تواناییش یعنی طراحی بدنه خودرو قرار داد. همین امر باعث شد که به سرعت هم پیشرفت کند و پر آوازه شود که تنها رقیب جدیش در آن سال ها شرکت Carrozzeria Touring به حساب می آمد.

او که از دل ایتالیا برخواسته بود با طراحی مناسب با سیله مردم آنجا یعنی خطوط بدون شکست افقی آشنایی کامل داشت و در آن زمان بر روی شاسی اتومبیل های فیات، آلفارومئو، ایزوتا فراچینی کار کرد.

باتیستا فارینا

دستاوردها و موفقیت های باتیستا فارینا

موزه اتومبیل شهر نیویورک یکی از گنجینه دارها در این صنعت به حساب می آید که دو اثر از آثار به یاد ماندنی باتیستا را در خود دارد. یکی از این گنجینه ها خودرو Cisitalia است که به نماد خودروسازی پس از جنگ جهانی شناخته شده است و باتیستا فارینا شاسیش را هم خودش طراحی کرد و تمام مراحل ساخت تا اجرا را به طور کامل زیر نظر داشته است. دیگری خودرو Sigma است که این اثر او هم به خاطر طراحی دقیق برای حفظ امنیت جان راننده مشهور شده است.

جسارت و شجاعت فارینا برای نمایش هنر ذاتیش وقتی به اوج خود رسید که زمانی که بعد از جنگ جهانی دوم نمایشگاه خودرو در پاریس برگزار شد، مسئولین نمایشگاه به دلیل اینکه کشور باتیستا فارینا از نیروهای محور بود اجازه ورود کارهای او را به نمایشگاه ندادند. اما فارینا جسورتر از این بود که به این ممناعت ها تن دهد، بنابراین همراه پسرش سرجیو با دو خودرو طراحی شده جدیدش که خودرو آلفا رمئو ۲۵۰۰ و لانسیا آپریلیا بود به سمت نمایشگاه به راه افتادند. اگرچه از ورودشان به داخل نمایشگاه جلوگیری شد اما با پارک کردن در جلو نمایشگاه هم آن ها توانستند نگاه تحسین برانگیز بازدیدکنندگان را به خود جلب کنند.

رشد و توسعه شرکت باتیستا در دهه ۱۹۵۰

در دهه ۱۹۵۰ که شرکت فارینا حرکت سریع خود را در مسیر رشد و توسعه شروع کرده بود شرکت برادرش هم یعنی استابیلمنتی به شرکت فارینا پیوست. حال اکثر شرکتهای خودرو سازی داخلی و خارجی طراحی خودروسازی طراحی کارهای خود را به شرکت فارینا می سپاردند از جمله شرکتهای: نش، بی ام سی و پژو بود. در آن سال ها خودروهای مازراتی ۶A، لانسیا آرلیا، آلفا رمئو۱۹۰۰، ۶C2500، فیات ۱۱۰۰ را طراحی و عرضه کردند.

حالا که دیگر توسعه آنها به سرحد فراوانی رسیده بود آن ها مرکز جدید را با وسعت زیاد در شهر گرولیاسکو ساختند. در همین زمان بود که آن ها با طراحی جلوتیا اسپایدر برای آلفارمئو از رقیب خود برتونه سبقت گرفتند وکارهایشان در در تیراژ بالا تولید کردند که مکس هافمن تاجر بزرگ آمریکایی قول خرید تمام محصولات آلفارمئو را داد. در سال ۱۹۵۹ آمار تولید آلفارمئو به بیش از چهارهزار دستگاه رسید و این نقطه عطفی برای شرکت فارینا به شمار می آمد. 

اما در سال ۱۹۵۲ بود که دو غول خودروسازی ایتالیا یعنی فارینا و شرکت فراری تصمیم به همکاری گرفتند، آن ها که هر کدام در نوع خود بینظیر بودند و با هدف تکمیل و بهتر شدن بیش از پیش این تصمیم را گرفتند. هرچند غروری که در ابتدای امر هرکدام از خود نشان می دادند صاحب نظران را به آینده همکاریشان امیدوار نمی کرد. اما چیزی فرای تصور از آب درآمد. این غرور به حدی بود که در اولین ملاقات هیچ یک حاضر به رفتن به دفتر دیگری نبودند و در نهایت به رستورانی بی طرف در تورتونا شهری میان تورین و مودنا رفتند. با همه این ها این همکاری درخشان بیش از ۶۰ سال است که ادامه دارد.

سال های پایانی عمر باتیستا فرینا

باتیستا که بسیار به اسم مستعار کودکی اش عشق می ورزید در سال ۱۳۶۱ به طور رسمی آن را به اسم فامیلش اضافه کرد و بعد از آن به باتیستا پینین فارینا شناخنه شد. در همین سال بود که با سابقه کاری ۵۰ ساله اش در شرکت فارینا تصمیم به بازنشستگی گرفت و اداره شرکت را به پسرش سرجیو فارینا و دامادش رنزو کارلی سپرد. هرچند این دو مدیر جوان هرگز تا پایان عمر باتیستا فارینا دست از کمک گرفت از مشورتهایش نکشیدند.

باتیستا فارینا که با آخرین طراحی خود یعنی خودرو آلفا رمئو ۱۶۰۰ دیگر از دنیای طراحی خودرو خداحافظی کرد سال های پایانی عمرش را به سفر و فیلمسازی و فعالیتهای خیرخواهانه گذراند. همچنین به او کلید افتخاری شهر دیترویت را هم اعطا کردن تا کلکسیون افتخاراتش کاملتر شود.

آخرین شاهکار او د رسال ۱۹۶۰ در نمایشگاه اتوموبیل ژنو به نمایش درآمد و اندکی بعد در سوم آوریل در سن ۷۲ سالگی با دنیایی از خلق های گوناگون به یادگار مانده اش چشم از دنیا فرو بست. نام او در سال ۲۰۰۴ به تالار افتخارات صنعت خودرو سازی اضافه شد و او برای همیشه در ذهن و یاد جهانیان زنده ماند. 

در این مقاله از کتاب صوتی شما را با بیوگرافی باتیستا فارینا مرد خلاق حرفه اتومبیل آشنا ساختیم. امیدواریم که با خواندن این مطلب به این نکته پی برده باشید که برای انجام هر کاری ابتدا باید قبل از هر کاری به خودتان ایمان داشته باشید و هیچ گاه خودتان را دست کم نگیرید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *