بیوگرافی استیو وزنیاک

بیوگرافی استیو وزنیاک بنیان گذار بارزش ترین برندهای دنیا را هم اکنون از کتاب صوتی بخوانید تا با دستاوردها و فعالیت های این مرد بزرگ بیشتر آشنا شوید.

بیوگرافی استیو وزنیاک موسس شرکت اپل ، دانشمند علوم کامپیوتر و کسی که انقلابی در صنعت میکرو کامپیوترهای شخصی با طراحی کامپیوترهای اولیه اپل به وجود آورد؛ امید بخش تمام کسانی خواهد بود که جز شانس به چیز دیگری اعتقاد ندارند. اما با دنبال کردن سرگذشت چنین فردی قطعا معتقد خواهند شد که شانس نیز  در پی تلاش به دست خواهد آمد. کتاب صوتی شما را به مطالعه بیوگرافی استیو وزنیاک دعوت می کند. 

بیوگرافی استیو وزنیاک

استفن گری وزنیاک یا همان استیو وزنیاک، ۱۱ آگوست سال ۱۹۵۰ در سن خوزه کالیفرنیا متولد شد. پدر وزنیاک مهندس الکترونیک و مادرش خانه دار بود. سانی ویل جایی بود که وزنیاک در سن ۸ سالگی به همراه خانواده اش به آنجا نقل مکان کردند؛ چرا که به محل کار پدرش نزدیک تر می شدند. پدر وزنیاک آن زمان در شرکت موشک و فضای لاکهید کار می کرد. علاوه بر استیو وزنیاک لسی و مارک هم دیگر فرزندان خانواده ی وزنیاک بودند.

استیو با علاقه نشان دادن به ریاضیات در کلاس چهارم دبستان، مورد تشویق و حمایت یکی از معلمانش قرار گرفت؛ که همین باعث شد او به سمت مطالعه کتاب های مختلف برود و اعتماد ب نفس بهتری داشته باشد. از کتاب هایی که استیو الهام بسیاری از آن ها گرفته، می توان به رمان مورد علاقه اش که داستان زندگی «سوییفت» مهندسی جوان که موشک های فضاپیما و هواپیما را به همراه پدرش اختراع کرده بود و همچنین زمانی دیگر که موضوع آن ساخت یک اپراتور رادیو بود، اشاره کرد. استیو با ساخت یک گیرنده ی امواج رادیویی در سن ۱۱ سالگی نشان داد که علاقه مند به  مهندسی شده است.

چیزی که به استیو کمک می کرد تا تمیلات خود را بهتر بشناسد، زندگی درشهری بود که یکی از مراکز تکنولوژی آمریکا به حساب می آمد. مدت زمان  زیادی طول نکشید که استیو توانست لوازم الکترونیکی، همانند رادیو، ولت متر، ماشین حساب و چندین بازی الکترونیکی را بسازد. در کنار همه اینها او توانسته بود با شرکت، در مسابقات ورزشی مدرسه چندین مدال قهرمانی کسب کند.

بیوگرافی استیو وزنیاک و تحصیلات وی

استیو وزنیاک در زمان تحصیل در دبیرستان  «جونیور کاپرتینو» توانست در نمایشگاه علوم منطقه، برای بهترین پروژه الکترونیک که یک افزونه ی کامپیوتری جمع و تفریق بود روبان آبی را دریافت کند.

استیو برای گذراندن ادامه تحصیلاتش به مدرسه ی هوم استد رفت و دوران دوم دبیرستان خود را در آنجا گذراند. در همین مدرسه بود که استیو توانست جوایز متعددی به خاطر استعدادهایش در فیزیک الکترونیک و ریاضیات دریافت کند؛ یکی از آن ها جایزه بهترین استفاده کاربردی از ریاضیات بود که او موفق به دریافتش شده بود.

درپی این اتفاقات معلم فیزیک الکترونیک استیو، او را برای گذراندن دوران کوتاه کارآموزی در زمینه برنامه نویسی کامپیوتر به شرکت بزرگ الکترونیکی سیلویانا فرستاد. او تواست در سال ۱۹۶۶ در سمینارهای سانتا کلارا بالاترین نمره ی ریاضی را ازآن خود کند. با این حال استیو بیشتر اوقات خود را در مدرسه خسته کننده می دانست؛ چرا که می گفت علاقه ای به گذراندن روتین های تکراری در مدرسه را ندارد.

استیو را به نام مستعار واز می شناسند و این نام برگرفته از مخفف شده ی کلمه ی (Wheels of Zeus) به معنای چرخه های زئوس می باشد. در ادامه بیوگرافی استیو وزنیاک با چگونگی دوران دانشگاه و تحصیلات عالیه این مرد آشنا شوید. 

تحصیلات عالیه استیو وزنیاک

ایشان پس از به پایان رساندن دوران دبیرستان در سال ۱۹۶۹ به دانشگاه کلرادو بولدر راه پیدا کرد؛ ولی به علت هک سیستم های کامپیوتری دانشگاه، همان سال اول اخراج شد. بعد از بازگشت به خانه، طراحی سیستم کامپیوتری کرم سودا را به همراه یکی از دوستانش به نام بیل فرناندز شروع کرد.

از آنجا که استیو، توان مالی برای تحصیل در دانشگاه های خارج از ایالت خود را نداشت مجبور شد در «کالج دی انزا» ثبت نام کند. که بعد از یک سال تحصیل در آن جا، در سال ۱۹۷۰ به دانشگاه کالیفرنیا برکلی رفت. ولی با وضع بد مالی که برای استیو در آن زمان به وجود آمد، یک سال بعد از تحصیل در کالیفرنیا برکلی، به شرکت کامپیوتری هیولت پاکارد رفت و در آن جا مشغول به کار شد. در همین شرکت، استیو جابز کار تابستانی خود را به عنوان یک دانش آموز دبیرستانی انجام میداد.

دوستی و آشنایی استیو وزنیاک با استیو جابز به واسطه بیل فرناندز شکل گرفت. که فرناندز، جابز را پسری شوخ طبع و شگفت انگیز و همچنین علاقه مند و عاشق الکترونیک به وزنیاک معرفی کرده بود.

استیو  به همراه جابز جعبه آبی ساخته شده ی خود را که برای تماس تلفنی غیر قانونی و رایگان بود، به قیمت ۱۵۰ دلار به دانشجویان و دانش آموزان می فروختند و این اولین همکاری دوستانه وزنیاک و جابز بود؛ که دوستی بین آن ها را محکم کرد.

آغاز همکاری استیو وزنیاک و اسنیو جابز

استیو وزنیاک در سال ۱۹۷۳ همچنان در شرکت هیلوت پاکارد کار می کرد. جابز هم در شرکت آتاری، خود را مشغول به کار کرده بود. وزنیاک هم توانسته بود در شرکت HP یا همان هیلوت پاکارد، خود را به مهندسی تمام عیار تبدیل کند. چرا که این شرکت به کارمندانش اجازه میداد تا در طول شبانه روز بر روی پروژه های خود کار کنند و استیو هم کار بر روی بازی های رایانه ای و طرح کارت گرافیک کامپیوتر خود را از این طریق انجام میداد.

در همین زمان بود که از طرف جابز، کار بر روی پروژه شرکت آتاری که به جابز محول شده بود، به استیو پیشنهاد داده شد. کار این پروژه حذف تراشه های مدار یک دستگاه بازی کامپیوتری بود که وزنیاک توانست ۵۰ تراشه ی این مدار را حذف کند و برای هر مدار ۵ هزار دلار دریافت کند.

اولین نسخه ی آزمایشی پروژه ی  وزنیاک  در ژوئن سال ۱۹۵۷ که صفحه نمایشی خانگی برای اتصال به دستگاه کامپیوتر و نمایش اطلاعات بود رسماً آماده ی ارائه و استفاده شد.

استیو وزنیاک به همراه جابز، در جلسات متعدد کلوپی که مهندسان سیلیکون ولی در آن بودند شرکت می کردند؛ که همین باعث شد وزنیاک به فکر طراحی یک کامپیوتر شخصی خانگی بیفتد؛ که علاوه بر راحتی، سرگرم کننده و مقرون به صرفه نیز باشد. خروجی این طراحی یک سیستم کامپیوتری تلفنی بود؛ که مردم به وسیله آن می توانستند هرروز یک جوک یا داستان طنز با تماس تلفنی بشنوند.

بیوگرافی استیو وزنیاک و تاسیس اپل

استیو جابز که هوش بالاتری نسبت به وزنیاک داشت، اعتقاد داشت که این دستگاه می تواند به یک موفقیت تجاری بزرگ تبدیل شود. از این رو واز را به سختی راضی کرد که به صورت جدی بر روی این پروژه کار کنند؛ که در نهایت با رضایت و از، کارشان را از گاراژ خانگی واز شروع کردند. هرچند که بعد از مدتی با کمبود فضا به خاطر حجم زیاد وسایل کامپیوتری مواجه شدند.

در تاریخ ۱ آوریل بود که استیوجابز و استیو وزنیاک رسما شرکت اپل را تاسیس کردند. در همین سال اولین محصول خود را با نام اپل ۱، که کامپیوتری فاقد صفحه نمایش، کیبورد و کیس بود. به صورتی بود که هر کدام آن ها را مشتریان باید به صورت جداگانه خریداری می کردند به بازار ارائه داد.

پس از موفقیت اپل۱، وزنیاک شرکت HP را ترک و شروع به طراحی کامپیوتر بعدی به نام اپل ۲ کرد؛ این کامپیوتر اولین کامپیوتری بود که قابلیت برنامه نویسی به زبان بیسیک و نمایش رنگ ها را داشت.

شرکت اپل در سال ۱۹۷۷ با استخدام مهندسان و کارمندان جدید توسعه بیشتری پیدا کرده بود. و باطراحی یک لوگوی جدید که سیبی گاز زده و رنگین کمانی بود، توانست با فروش ۷۵۰ هزار دلار از محصولات خود به سودی ۴۲ هزار دلاری دست پیدا کند.

فروش اپل در سال ۱۹۷۸، ۱۰ برابر شد؛ از این رو شرکت اپل در آمریکا به یکی از بالاترین رشدهای تکنولوژی تبدیل شد. و سال ۱۹۷۹ بود که اپل با داشتن ۳۰۰ نمایندگی، ۱ هزار کارمند را به استخدام خود درآورد.

اپل ۲ ، در سال ۱۹۸۰ به اولین کامپیوتر شخصی دنیا تبدیل شد؛ از این رو سهام این شرکت به مبلغ ۱۱۷ میلیون دلار در اولین عرضه ی عمومی خود  به فروش رسید.

پروژه های ناموفق اپل ۳ و لیزا

۲ پروژه ی اپل ۳ و لیزا برای رقابت با شرکت بزرگی هم چون IBM، از طرف جابز و وزنیاک مطرح شد. که هرکدام از آن ها به دلیل مشکلات سخت افزاری و سرعت پایین پردازش و قیمت های بالا به موفقیت نرسیدند.

ترک اپل

استیو وزنیاک بعد از سانحه ی هواپیمایی که در ۷ فوریه ۱۹۸۲، برایش اتفاق افتاده بود از امور مدیریتی در شرکت اپل نیز خسته شده بود. به همین خاطر این شرکت را در سال ۱۹۸۵ ترک کرد؛ ولی با این حال سالانه  با دریافت مبلغ ۱۲۰ هزار دلار، از سهامداران این شرکت باقی ماند. یکی از دلایل ترک اپل  که میتوان به آن اشاره کرد، اختلاف نظر جابز و وزنیاک بود؛ گرچه دوستی آن ها بعد از ترک اپل نیز ادامه پیدا کرد.

زندگی شخصی

در سال ۱۹۸۱ استیو وزنیاک با کندیس کلارک ازدواج کرد ولی ازدواجشان بیش تر از ۶ سال دوام نیاورد. استیو با جنت هیل، که همسر فعلیش می باشد در سال ۱۹۹۰ ازدواج کرد. کتاب iWoz با مضمون زندگینامه استیو نیز انتشار پیدا کرده است.

استیو وزنیاک با نام مستعار «راکی راکون کلارک» پس از جدایی از اپل، برای دریافت مدرک کارشناسی خود در رشته علوم کامپیوتر و مهندسی الکترونیک به دانشگاه بروکلی بازگشت.

استیو در تمام سال های فعالیتش در شرکت اپل توانست جوایز متعددی همچون مدال ملی تکنولوژی، دکترای افتخاری دانشگاه های  سانتا کلارا، کارولینا،  کولرادو و میشیگان دریافت کند.

نظر خود را در راطه با بیوگرافی استیو وزنیاک و موفقیت ها و ناکامی های این مرد بزرگ با کتاب صوتی به اشتراک بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *